Jan Hamáček popsal, co bude klíčové během třetí vlny. Nesmí se vrátit nárůsty 15 tisíc pozitivních, říká

Ministr vnitra Jan Hamáček
Ministr vnitra Jan Hamáček
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 30. 11. 2020

Česko aktuálně prochází druhou vlnou epidemie, která měla za následek poměrně vysoký nárůst klinických případů. V současnosti se počty pozitivních případů stabilizovaly vlivem vládních opatření. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (41) se vláda připravuje na potenciální třetí vlnu. "Klíčové bude epidemii moderovat sadou opatření," upřesnil šéf Ústředního krizového štábu pro ŽivotvČesku.cz, co bude rozhodující.

V současnosti se vlivem tvrdých opatření počty pozitivně testovaných snížily. Ale také kvůli tomu, že se poměrně méně testuje. Ovšem změna může nastat poté, co se ve čtvrtek rozvolní řada opatření přechodem do mírnějšího stupně systému PES.

"Určitě se na případný návrat epidemie připravujeme. Ten systém je tak nastavený. Cílem je, ale nebyla třetí vlna v podobě, jako tomu bylo v říjnu, kdy bylo 15 tisíc pozitivně testovaných denně. Ale zabránit by tomu měl systém PES, takže z mého pohledu by se tak stát nemělo," zdůraznil pro ŽivotvČesku.cz ministr Jan Hamáček, že vláda se bude snažit zamezit vysokým počtům nakažených. Tedy zamezit tomu, aby se epidemie opět nekontrolovatelně šířila.

"Klíčové bude epidemii moderovat sadou opatření tak, aby denní přírůstky se nevracely jako tomu bylo v říjnu. Ukázalo se, že druhá vlna se prohnala celou Evropou, my jsme možná byli první, ale když se podíváme, jak tomu je teď v Rakousku či Polsku, které je na tom hodně špatně a další státy kolem nás, tak je vidět, že žádná země se tomu nevyhnula. To znamená, že systém by měl umožnit epidemii moderovat bez silných nárůstů do doby, než bude vakcína," dodal pro ŽivotvČesku.cz Hamáček.

Aktuální stav je takový, že množství hospitalizovaných i denní nárůsty úmrtí v poslední době vytrvale klesají. Od začátku listopadu, kdy byly počty hospitalizovaných rekordní, se množství lidí s covidem-19 v nemocnicích snížilo skoro o polovinu. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.