Jan Hamáček předpověděl, jak budou vypadat Velikonoce. Koledování by se změnilo v hazard

Ministr vnitra Jan Hamáček
Ministr vnitra Jan Hamáček
Foto: Profimedia.cz

Už na začátku dubna by Česká republika měla slavit svátky jara a křesťané by si měli připomínat smrt Ježíše Krista. Ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (42) je přesvědčený, že epidemie koronaviru nedovolí, aby proběhly standardní oslavy. "Obávám se, že letos to bude velmi podobné tomu, jak Velikonoce probíhaly loni," sdělil Jan Hamáček pro ŽivotvČesku.cz.

Velký pátek, kdy podle tradice zemřel Ježíš Kristus, letos připadne na 2. dubna. Velikonoční pondělí, kdy koledníci chodí k příbuzným a sousedům pro vajíčka, vychází na 5. dubna. Oslavy svátků jara a církevní tradice by tedy měly probíhat už za necelý měsíc. Pokud se nestane mimořádný zázrak, tak je jasné, že epidemie koronaviru do Velikonoc zasáhne velmi razantně.

Podle Jana Hamáčka epidemie nyní lehce zpomalila, na konci tohoto týdne uvidíme, zda nejde o jednorázový dobrý výkyv, ale zda pozitivní trend se podaří udržet.

"Reprodukční číslo se dostalo pod hodnotu jedna. Což znamená, že epidemie zpomaluje, ale rozhodně nejsme v situaci, kdy bychom měli vehementně jásat. I kdyby se ta čísla zlomila a čísla nakažených začala klesat, tak pořád budou dalších 8 až 10 dnů stoupat počty příjmů do nemocnic, protože tam je zpoždění. Je jisté, že nás čeká velmi těžký týden a z hlediska hospitalizovaných bohužel budou ještě padat rekordy," otevřeně sdělil Jan Hamáček pro ŽivotvČesku.cz.

V nemocnicích bylo k 9. březnu s nemocí covid-19 hospitalizováno 8478 lidí. Aby Česko mohlo uvažovat o zásadním rozvolnění, musí se počet hospitalizovaných dostat pod 3 tisíce. Na tom se Jan Hamáček shodl s premiérem Andrejem Babišem i ministrem zdravotnictví Janem Blatným. Že by se toto zásadní číslo podařilo srazit do Velikonoc, tomu experti ani politici nevěří.

"Velikonoce určitě budou nějakým způsobem poznamenané. Nemohu přesně odhadnout, jaká konkrétní opatření budou platit, ale je jisté, že nějaká opatření budou. Obávám se, že letošní Velikonoce budou hodně podobné tomu, jak svátky probíhaly loni. To znamená opět minimalizace kontaktů mezi sousedy a rodinami, bude to podle mě hodně podobné loňskému roku," předpověděl pro ŽivotvČesku.cz ministr vnitra.

Loni během velikonočních svátků platilo omezení pohybu a shromažďování. Češi se nesměli navštěvovat, koledníci nechodili po obcích, nebylo možné zajít k sousedovi na skleničku. Kvůli zákazu shromažďování se nekonaly tradiční bohoslužby, některé farnosti oslovily věřící přes internet. Jan Hamáček loni občanům Česka doporučil, aby svátky prožili doma nebo na zahradě.

Ministr vnitra Jan Hamáček (42) se aktuálně pohybuje s početnější ochrankou. Děje se tak k...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.