Jan Hamáček promluvil o dominanci mutace viru. Neprodloužení nouzového stavu se rovná chaosu, říká

Ministr vnitra Jan Hamáček
Ministr vnitra Jan Hamáček
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 2. 2021

Čtvrteční rozhodnutí Poslanecké sněmovny o neprodloužení nouzového stavu po 14. únoru bude mít podle ministra Jana Hamáčka (42) dopad nejen na společnost, ale i její důvěru v politiku. Pro ŽivotvČesku.cz pak před pár dny uvedl, že riziko nárůstu takzvané britské mutace viru je aktuální téma. "Riziko nárůstu tady je, to je pravda a je opravdu velké," řekl vicepremiér.

Koronavirová epidemie v Česku zůstává i nadále velmi alarmující. S výskytem britské mutace koronaviru se vyskytuje řada dalších problémů, které rozhodně celou situaci výrazně komplikují. Třeba skutečnost, že přenos viru je významně rychlejší. Největší rizika pak mutace viru představuje pro zatížení zdravotnického systému. Společností tak rezonuje otázka, kdy mutace viru převládne nad stávajícím kmenem.

"Velmi těžko se to odhaduje. Prokázaných případů, které jsou opravdu prokázány sekvenováním, je několik desítek. Samozřejmě v reálu jich bude více. Těžko se to odhaduje. To, že riziko nárůstu tady je, tak to je pravda a je opravdu velké," přiblížil pro ŽivotvČesku.cz vicepremiér Jan Hamáček, který do poslední chvíle věřil, že ve čtvrtek menšinová vláda ANO a ČSSD najde spojence pro prodloužení nouzového stavu. To se nestalo.

"Opoziční poslanci cynicky vsadili na to, že čím víc zavaří vládě, tím víc budou voliči důvěřovat opozici. Výsledkem bude chaos a nedůvěra v politiku jako celek. Jsem zvědav, jak to ODS, KDU-ČSL, Piráti nebo STAN vysvětlí svým hejtmanům," uvedl na svém Twitteru Hamáček. Hejtmani už vyzvali vládu na pátek ke společnému jednání.

Pro vládní žádost zvedlo ruku 48 poslanců koaličních ANO a ČSSD, celá opozice byla proti. Pro přijetí bylo potřebných nejméně 54 poslaneckých hlasů. Na stav nouze se váže drtivá většina vládních restrikcí k omezení šíření covidu-19. Některé z nich by ale bylo možné vydat i jiným způsobem.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu