Jan Hamáček promluvil o třetí vlně. Je to spíš o tom umět řídit epidemii než o vlnách, říká

Ministr vnitra Jan Hamáček
Ministr vnitra Jan Hamáček
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 9. 11. 2020

Česko aktuálně prochází podle odborníků druhou vlnu epidemie, která má za následek poměrně vysoký nárůst klinických případů. To je i důvod, proč vláda sáhla po mimořádném opatření, jakým je vyhlášení nouzového stavu čí zákaz vycházení. Epidemie má také zásadní dopady na ekonomiku. Jenže ještě nic není u konce. Jan Hamáček (41) promluvil o tom, jak lidé mají vnímat některými odborníky avizovanou a případnou třetí vlnu.

Vláda zatáhla v posledních týdnech za záchranou brzdu a snižuje tak rychlost nárůstu počtu nemocných, který byl v poslední době rekordní. Až teď se podařilo stav stabilizovat. Česko se i přesto řadí k zemím, které epidemii zvládají nejhůře. Jenže před sebou má Česko třetí vlnu epidemie, na což upozorňují odborníci, kteří se ale nemohou shodnout, kdy nastane. Na tuto otázku se pokusil odpovědět pro ŽivotvČesku.cz ministr vnitra Jan Hamáček.

"Budeme dělat všechno pro to, abychom její nástup zcela minimalizovali. Nezopakovali chyby z léta a důsledně se držet tabulky ministerstva zdravotnictví, která slouží nejen pro rozvolňování, tak iopačně případně zpřísňování. Šikovnou manipulací se držet v těch prvních dvou stupních tabulky a tím se dá zvládnou případná třetí vlna, a to do doby než bude vakcína," upřesnil vicepremiér Jan Hamáček.

"Ono nemusíme mluvit o třetí vlně. Kdybychom udělali někde chybu a třeba opatření uvolnili moc rychle, tak se může stát, že nám zpět vystřelí aktuální vlna. Ono to není o druhé či třetí vlně, ale umět pracovat či řídit tu epidemii tak, aby nám nevystřelila do vysokých čísel, které zažíváme. A k tomu slouží opatření ministerstva zdravotnictví," dodal pro ŽivotvČesku.cz ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček.

Současný trend je takový, že stále rychle přibývá úmrtí s covidem-19. Za neděli jich ministerstvo uvádí 101. Za uplynulý týden přibylo zemřelých zhruba o třetinu na nynějších 4858. Počet hospitalizovaných klesl k sobotě na 7779, ve čtyřech předchozích dnech se držel nad osmi tisíci. Pacientů ve vážném stavu mírně ubylo na 1196.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.