Jan Hamáček prozradil, která omezení mají přijít. Na konci měsíce hrozí až 8 tisíc nakažených denně

Ministr vnitra Jan Hamáček
Ministr vnitra Jan Hamáček
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 17. 9. 2020

Česko se ocitá ve scénáři, který je z pohledu šíření infekční nákazy velmi dramatický. Počty nakažených se poprvé dostaly za uplynulých 24 hodin za hranici dvou tisíc prokázaných pozitivních případů. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (41) může mít celkový vývoj daleko závažnější dopady a ještě více dramatičtější vývoj. Podle něj by v tuto chvíli měly být připravena zásadní opatření, která přibrzdí šíření nebezpečného respiračního onemocnění.

Podle ministra vnitra mohou být počty nakažených na konci měsíce v porovnání se středečním nárůstem až čtyřnásobné. A pokud dojde k potvrzení exponenciálního růstu, měla by vejít v platnost další striktnější opatření.

"Další tvrdší opatření by měla být minimálně připravena. My jsme v situaci, kdy v posledních několika dnech křivka počtu nakažených nabrala exponenciálního růstu a během tří, čtyř dnů bude potvrzeno, zda jde o nějaký výkyv či jde o exponenciální nárůst. To znamená zavádět od pátku nějaká drastická opatření by bylo z mého pohledu brzy. Je opravdu potřeba počkat těch pár dnů na to, jestli se to potvrdí. Kdyby se ukázalo v pondělí, že jde o exponenciální nárůst, tak musí být nasazena," nastínil svůj pohled na další vývoj v zemi místopředseda vlády a ministr vnitra pro ŽivotvČesku.cz.

Podle Hamáčka, který už v polovině léta avizoval, že situace se může lidově řečeno dostat mimo mantinely, hrozí hororový scénář. V něm může dojít k dramatickému zatížení zdravotnického systému, hrozí ohrožení rizikové skupiny obyvatel, celkově další rána pro ekonomiku.

"Z mého pohledu situace najíždí do nejhorších scénářů a pokud se nepodaří šíření nákazy zabrzdit, prokáže se exponenciální růst, nevyhneme se až 8 tisícům nakažených denně na konci měsíce," nastínil ministr vnitra, jak to může v Česku brzy vypadat.

Hamáček opakovaně volá po »nastartování« Ústředního krizového štábu, čím by se koordinace opatření a zásobování Česka z pohledu zdravotnického materiálu značně zjednodušila. Proti je stále premiér Andrej Babiš, který ho opakovaně odmítá. Ministr vnitra zároveň přiblížil, která opatření by se Česka v případě potvrzení exponenciálního růstu mohla týkat.

"Všechna opatření, která omezí sociální kontakt. To znamená k rouškám, které fungují již dnes, tak omezení účastníků na hromadných akcích. Omezení provozní doby v barech. Zkrátka celý balíček omezení, která budou cílit na sociální kontakt," dodal pro ŽivotvČesku.cz Jan Hamáček.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.