Jan Hamáček se poslušně hlásí vlevo nahoře. Ministr otevřeně o nové lásce, synech i kuchařském umění

Vlevo nahoře je Jan Hamáček
Vlevo nahoře je Jan Hamáček
Foto: Se svolením Jana Hamáčka
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 6. 2021

I když podle předvolebních průzkumů to s ČSSD nevypadá dobře, může se její předseda Jan Hamáček (42) v nejtěžších chvílích opřít o milující rodinu. Druhá manželka Gabriela mu půjčuje pejsky a radost Hamáčkovi dělají také dva synové, které vede ke sportu. Ministr vnitra ví, že disciplína a přísnost ve výchově vždy nese ovoce. "V šestnácti letech jsem odjel studovat do Anglie, dostal jsem peníze na rok a musel jsem se naučit s nimi vyjít. Zvládl jsem to a zformovalo mě to," uvedl pro ŽivotvČesku.cz muž, který proslul tím, že v těžkých momentech politické kariéry ze skříně vytahuje červený svetr.

Jako ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu může být na začátku léta spokojený s tím, že Česko dokázalo dostat epidemii koronaviru pod kontrolu. Možná k tomu z části pomohla i ráznost muže, který vyměnil sako za červený svetr.

Méně spokojený, či spíše pořádně zaskočený, ale Jan Hamáček je z toho, že pod jeho vedením se ČSSD vzdaluje úspěch v podzimních volbách. Podle volebního modelu agentury Data Collect z konce května by ČSSD se ziskem 3,6 procent zůstala mimo sněmovní prostor. To by pro stranu s velkou tradicí znamenalo katastrofu. I v nejtěžších chvílích se ale Jan Hamáček může opřít o svou rodinu. Sám přiznal, že se také snaží udržovat v dobré fyzické kondici. Procházky jsou pro něj ideální.

"Snažím se alespoň dvakrát do týdne čtyřicet minut, tak jak to doporučují lékaři. Chodím na procházky se psy, když mám čas. Ty jsem vyženil," řekl ministr pro Blesk a připomněl tak manželku Gabrielu, kterou si vzal v létě 2020. Paní Gabriela Kloudová, která proslula jako výrazná tvář ODS, po Hamáčkově boku nahradila předchozí manželku Kamilu, se kterou se ministr rozvedl po 13 letech.

Z prvního manželství má Jan Hamáček dva syny, které vede k disciplíně a pohybu. A rozhodně jim má co předávat. "V šestnácti letech jsem odjel studovat do Anglie, dostal jsem peníze na rok a musel jsem se naučit s nimi vyjít. Zvládl jsem to a zformovalo mě to," řekl v minulosti pro ŽivotvČesku.cz s tím, že na tamější střední škole prošel vojenským výcvikem Combined Cadet Force a získal hodnost Lance Corporal - což se dá přeložit jako hodnost svobodník.

"Mám radost z toho, že kluci se odmalička sportu nevyhýbali. Když jsme přemýšleli, jak s nimi v tomto ohledu, tak jsem se radil s několika odborníky, kteří mají vystudované FTVS, tak mi radili sport, který rozvíjí celé tělo. A doporučili mi řecko-římský zápas," popsal Jan Hamáček s tím, že jeho děti nakonec objevily brazilský bojový sport capoeiru, který si zamilovaly.

Jako muž, který rád čte knihy s vojenskou tématikou, si Jan Hamáček uvědomuje, že každý správný chlap získává sílu hlavně v kuchyni. V rozhovoru pro Blesk lídr ČSSD přiznal, jak je na tom s kulinářským uměním. "Poslední velké jídlo, které jsem vařil, bylo kuře tikka masala. Myslím, že to klukům chutnalo a byli spokojení," usmál se ministr a přiznal, že »​tatínkovskou« klasikou z jeho hrnce jsou ale špagety s červenou omáčkou.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.