Reklama:

Jan Hamáček ukázal ponuré předvolební video, v němž bloumá, kouří i venčí psa v červeném svetru. Promluvil politolog

Ministr vnitra Jan Hamáček
Ministr vnitra Jan Hamáček
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 9. 2021

Řada politiků ve svých kampaních před říjnovými volbami přesvědčuje voliče, proč právě jeho straně dát hlas. Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (42) není výjimkou. Na sociální sít Facebook umístil poněkud ponuré video, v němž lidem vysvětluje, že nad věcmi rád přemýšlí a pro lidi chce sociální jistoty. "My chceme fungovat jako pojistka základních sociálních jistot pro všechny," tvrdí ve videu šéf ČSSD. Pro ŽivotvČesku.cz zhodnotil současné šance sociálních demokratů ve volbách politolog Josef Mlejnek.

Reklama:

Jan Hamáček bojuje o záchranu strany ČSSD, která se v posledních předvolebních průzkumech pohybuje na hranici pěti procent hlasů. Ty jsou potřebné pro vstup do Sněmovny. Pokud by navíc šlo o poslední průzkum společnosti Kantar, sociální demokraté by doslova pohořeli.

Ministr vnitra tak bojuje o voliče vizuálními materiály na sociálních sítích. Nedávno se objevil ve videu po boku zápasníka MMA Václava Mikuláška známého pod přezdívkou Baba Jaga. Hamáček prý přijal výzvu a dorazil na trénink. Teď útočí na emoce voličů videem, v němž se prochází po vylidněném městě v dlouhém kabátu, zamýšlí se nad minulostí a současnosti, pokuřuje elektronickou cigaretu a v závěru venčí svého psa ve svém typickém červeném outfitu se slovy: "Já nepřevlékám kabáty ani svetry." Pro ŽivotvČesku.cz se vyjádřil politolog, zda Hamáčkova ČSSD může ještě necelé dva týdny před volbami něčím překvapit.

Reklama:

"Video je běžná věc volebních kampaní už dlouho. Otázkou je, jak to na voliče působí, tedy jak je povedené a nepovedené. Záleží na tom, jak to hodnotí cílová skupina. Pokud jde o ČSSD, je dlouhodobě na hraně pěti procent a jejich šance pro vstup do Sněmovny jsou v tuto chvíli lidově řečeno 50 na 50. Část jejich voličů přešla k hnutí ANO, se kterou tvoří vládní koalici, což jim samozřejmě nepomohlo," řekl pro ŽivotvČesku.cz politolog Josef Mlejnek, jak vnímá současné možnosti ČSSD v říjnových volbách.

Podle předvolebních průzkumů z přelomu srpna a září 2021 mají nejvyšší podporu hnutí ANO, koalice SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) s volebním lídrem Petrem Fialou, koalice Piráti a Starostové (Piráti a STAN) s volebním lídrem Ivanem Bartošem a hnutí SPD, které ve všech průzkumech zaznamenává dostatečnou podporu pro vstup do Sněmovny (5 procent pro jednotlivé strany, resp. 8 procent pro dvoučlenné koalice a 11 procent pro vícečetné koalice). Nižší podporu, podle různých průzkumů nad nebo pod pětiprocentní hranicí, vykazují ČSSD, KSČM a hnutí Přísaha.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: