Jan Hamáček upřesnil, proč Česko odmítlo milion dávek vakcíny AstraZeneca. Šlo o velké obavy

Ministr vnitra Jan Hamáček
Ministr vnitra Jan Hamáček
Foto: Milan Malíček / Právo / Profimedia

Česko zahájilo na konci loňského roku očkování proti onemocnění covid-19 a po více jak dvou měsících je diskutovaným tématem nedostatek vakcín. Dosud bylo aplikováno 771 tisíc dávek očkovací látky od tří farmaceutických společností. Ministerstvo zdravotnictví ale před pár dny odmítlo nakoupit milion vakcín AstraZeneca, které nabídly Spojené arabské emiráty. "Neodmítli jsme je kvůli šarži, ale kvůli podmínkám nákupu," řekl pro ŽivotvČesku.cz ministr vnitra Jan Hamáček (42).

Spojené arabské emiráty přišly s nabídkou milionu očkovacích látek společnosti AstraZeneca, které mohlo Česko nakoupit. Stát nabídku ale odmítl. Britská farmaceutická společnost vakcínu vyrábí nejen v Evropě, ale také v kooperaci s partnerskou firmou v Indii. Mluvilo se o tom, že k nákupu nedošlo kvůli šarži, pro niž nemusí být vydáno evropské povolení.

"Vakcínu AstraZeneca jsme neodmítli kvůli šarži, ale odmítli jsme ji proto, že firma, která ji nabízela, ji nabízela za několikanásobek ceny a vyžadovala platbu 50 procent předem. Byla to několikátá nabídka tohoto typu a vyhodnocení bylo takové, že někam pošleme polovinu ceny a nedostaneme nic, z tohoto důvodu se tato nabídka odmítla," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz vicepremiér Jan Hamáček.

V Česku nadále pokračuje očkování proti novému typu koronaviru, které začalo 27. prosince. Zdravotníci dosud aplikovali přes 771.000 dávek. Obě potřebné dávky dostalo přibližně 255.000 lidí. V Česku žije 10,7 milionu obyvatel.

Vicepremiér, ministr vnitra a pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) v pondělí odle...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.