Jan Hamáček: V červnu bude 50 procent populace proočkováno. Promluvil o apokalypse v nemocnicích

Ministr vnitra Jan Hamáček
Ministr vnitra Jan Hamáček
Foto: Michal Protivansky/CNC / CNC / Profimedia

Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (42) by mělo být kolem června proočkováno okolo padesáti procent populace a díky tomu by se život mohl dostat do starých kolejí. Šíření nemoci covid-19 v Česku nadále zpomaluje a podle šéfa Ústředního krizového štábu je Česko na dobré cestě, jak porazit epidemii. "Věřím, že lidé vidí, že se to daří snižovat a nikdo z nebude chtít, aby se opakovala apokalypsa v nemocnicích," řekl pro ŽivotvČesku.cz vicepremiér.

Od začátku loňského března, kdy byl v Česku potvrzen první případ nemoci covid-19, byla nákaza novým koronavirem prokázána u více než 1,5 milionu lidí. Počet úmrtí lidí s covidem se podle statistik ministerstva zdravotnictví blíží 27.000. V současnosti Jan Hamáček uvedl, že z nejhoršího bychom statisticky mohli být venku.

"Věřím, že lidé vidí, že se to daří snižovat a nikdo z nebude chtít, aby se opakovala apokalypsa v nemocnicích. Domnívám se, že lidé k tomu budou přistupovat rozumně a my k rozvolněním budeme přistupovat nebo je dávkovat rovněž opatrně, abychom měli nejhorší možné varianty pod kontrolou a věřím, že se do kritických dob už nevrátíme. Pokud jde o proočkování, věřím tomu, že kolem června budeme mít proočkováno kolem 50 procent populace," řekl pro ŽivotvČesku.cz ministr vnitra a vicepremiér Jan Hamáček s tím, že od 12. dubna se vrátí děti do škol a dále vláda už nebude žádat o prodloužení nouzového stavu.

O tom, že epidemie v Česku postupně zpomaluje, svědčí také vývoj reprodukčního čísla, které udává, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný. Od 8. března se drží pod hodnotou 1,0. Tuto sobotu kleslo na necelých 0,77, což je nejméně od 18. ledna.

Návrat k normálnímu životu – něco, po čem touží snad každý. Po více než roku s epidemií ko...

Koncem prosince začalo v Česku očkování proti novému koronaviru. Alespoň jednu dávku vakcíny od té doby dostalo přibližně 1,8 milionu zájemců a obě potřebné dávky má podle posledních údajů 567.359 lidí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.