Jan Hrušínský popsal, jak energetická krize zatápí divadlům. Bez topení to nepůjde, říká. O rušení představení promluvil Jan Přeučil

Herec Jan Hrušínský
Herec Jan Hrušínský
Foto: Nextfoto
Lucie Tůmová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 2. 10. 2022

Ekonomická krize trápí čím dál více Čechů, kteří pociťují, jak inflace pořádně zahýbala s cenami prakticky všeho. V současnosti nepříznivý ekonomický vývoj dělá vrásky na čele i pořadatelům koncertů, divadelníkům, zkrátka všem v rámci odvětví kultury. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila dva známé ředitele divadel, kterými jsou Jan Hrušínský (67) a Jan Přeučil (85), aby popsali, jak se se současnou složitou situací vyrovnávají.

Po dvou covidových letech, kdy byl kulturní život v Čechách téměř zcela utlumen, se mnozí těšili na návrat k pravidelným návštěvám divadel. Válka na Ukrajině, vysoká inflace a neúměrné ceny za energie ale plány některých brzdí. A kulturní instituce musí znovu bojovat o přežití.

Jan Hrušínský, který už 18 let šéfuje svému pražskému Divadlu Na Jezerce, promluvil o tom, jak se vypořádává s těžkým obdobím. "Postihuje nás to stejně jako všechny ostatní. Snažíme se hledat úspory, ale už nemáme jak. Nemůžeme si dovolit nezatopit, vždyť tu vystupují i starší umělci. Intenzivně se snažíme, aby byla naše představení vyprodaná a pokryly se náklady. Nejsme státem dotované divadlo a na vše si musíme vydělat sami. Navíc kompenzace, které jsme dostali za roky 2020 a 2021, jsme museli letos zdanit. To je absurdní. Zálohy na plyn nám vzrostly z 25 tisíc korun na 83 tisíc korun. Snažíme se ale bojovat a dělat maximum, aby vše fungovalo. Jsme na to zvyklí," řekl pro ŽivotvČesku.cz oblíbený herec.

Z trochu jiné strany se současná situace dotýká Jana Přeučila, který s manželkou Evou Hruškovou a jejím synem Zdeňkem Rohlíčkem provozuje rodinné divadlo. Rozdílem je, že nemají vlastní scénu, ale s představeními jezdí po celé republice.

"Zrovna za dvě hodiny máme představení pro školu v Jindřichově Hradci, pak přejíždíme dál. Zatím mám pocit, že vše běží, moc to nepociťuji. Jsem ale věčný optimista. Ale i nám se samozřejmě stalo, že nám teď například zrušili představení v Rychnově nad Kněžnou. Kvůli malému počtu vstupenek. Jestli to ale souvisí s jejich cenou či snahou lidí šetřit, to nedokáži odhadnout," uvedl k tématu pro ŽivotvČesku.cz charismatický umělec.

Úspory hledá také ústecké divadlo opery a baletu. Správce budov Zdeněk Kýbl pro ČTK sdělil, že se například zkoušky jednotlivých vystoupení plánují tak, aby se konaly s menšími rozestupy. "Když se něco vytopí, aby se to využilo," doplnil správce. Divadlo teď instaluje úsporné žárovky a o několik stupňů snížilo teplotu.

Městské divadlo v Mostě bude muset zase zdražit, jak potvrdila mluvčí divadla Lenka Krestová. Návštěvníci tak za vstupenky zaplatí zhruba o 15 procent více, ceny předplatného se ale nemění. O 15 procent zdražilo už od září například i Národní divadlo v Praze.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.