Jana Blatného má nahradit Petr Arenberger, který chce přivézt Sputnik. Expert rozebral ruskou vakcínu

Bývalý ministr zdravotnictví Petr Arenberger
Bývalý ministr zdravotnictví Petr Arenberger
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 6. 4. 2021

Ministra zdravotnictví Jana Blatného (51) má v křesle nahradit kožní lékař a ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger (62). Ten je na rozdíl od Blatného příznivcem ruské vakcíny Sputnik V. Jak ruská vakcína v lidském těle působí pro ŽivotvČesku.cz detailně popsal virolog a molekulární biolog Ivan Hirsch.

Používání ruské vakcíny Sputnik V zřejmě bude stát Jana Blatného ministerskou židli. Už 10. března prezident Miloš Zeman (76) vyzval premiéra Andreje Babiše (66), aby na ministerstvu zdravotnictví provedl výměnu. Prezidentovi se nelíbilo, že Jan Blatný nechce v Česku používat ruskou vakcínu Sputnik V. Ministr argumentoval, že ruská očkovací látka neprošla evropským schvalovacím procesem.

Jana Blatného by měl ve funkci nahradit kožní lékař a ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger. Ten je ruské očkovací látce nakloněn a rád by provedl klinickou studii. "Vím o řadě pacientů, kteří na Sputnik čekají. Rozumné řešení vidím v tom, že by se udělala rozsáhlá klinická studie na větším počtu pacientů, kdy obě strany vědí, že jdou do experimentálního preparátu, kterému nějaké to razítko chybí, a vstupují do toho dobrovolně," uvedl Petr Arenberger v rozhovoru pro Novinky.cz.

Odborný komentář ohledně ruské vakcíny pro ŽivotvČesku.cz vypracoval virolog a molekulární biolog Ivan Hirsch. Ten srovnal Sputnik V. a vakcínu od společnosti AstraZeneca. "V obou případech jde o »adenovirové vektorové vakcíny«. V elektronovém mikroskopu mají tyto vakcíny nerozlišitelnou architekturu adenovirové částice. Při podrobnější analýze však zjistíme, že tyto částice budou v detailu různé a budou různě rozpoznávány imunitním systémem. Je to tím, že vakcína AstraZeneca je odvozena od šimpanzího adenoviru, zatímco vakcína Sputnik V od lidských adenovirů Ad26 (v první dávce) a AD5 (v druhé dávce). U Sputniku V jde vlastně o 2 vakcíny, odkud je odvozen název celé vakcíny. Obal adenovirové částice slouží výhradně k dopravě aktivní součástí vakcíny, která je ukryta uvnitř částice, a ne k vlastní imunizaci. Konstruktéři obou vakcín si dali záležet na tom, aby vybrali adenoviry s nimiž lidský imunitní systém má minimální zkušenosti. AstraZeneca používá úmyslně adenovirus šimpanze a Sputnik V využívá úmyslně dvou rozdílných adenovirových obálek, aby první dávka vakcíny neindukovala imunitní odpověď proti druhé. Jinak by se mohlo stát, že by imunitní systém vakcinovaného jedince virové částice zničil dříve než by byly schopny přepravit aktivní součást vakcíny do buněk. Z hlediska bezpečnosti vakcíny jsou virové obálky zkonstruovány tak, aby se po té, co byly jednou ve výrobním závodě složeny, nemohly dále množit. Aktivní součást obou vakcín ukrytá v adenovirové obálce je totožná. Je to DNA kódující výčnělkový (spike) protein SARS-CoV-2. Po vnitrosvalové aplikaci do ramene dopraví adenovirový obal DNA koronavirového výčnělku do buněk imunitního systému, kde se přepíše do formy mRNA a ta dá vzniknout po překladu samotnému výčnělkovému proteinu. Objevení se výčnělkového proteinu stimuluje imunitní systém k tvorbě protilátek a buněčné imunity," popsal pro ŽivotvČesku.cz Ivan Hirsch.

Petr Arenberger v úterý na žádost o rozhovor nereagoval. Již v minulosti uvedl, že počítá s tím, že dostane časem nabídku na vedení ministerstva. V jeho prospěch hovoří korektní vztah s prezidentem i premiérem.

"Ambici být ministrem nezbytně nutně nemám, ale kdyby bylo potřeba, tak mě znáte, že já rád pomáhám všem. Už se mě na to ptalo více lidí. Říkám, že kdyby se něco takového (výměna ministra) dělalo, přirozeně se sáhne na přímo řízené organizace. Takže není vyloučeno, že mě možná někdo osloví," uvedl pro Novinky.cz v druhé polovině března.

Petr Arenberger není odborníkem v oblasti epidemiologie, je ale uznávaným dermatovenerologem. Vinohradskou nemocnici vede od roku 2019. Je ženatý s dermatoložkou Monikou Arenbergerovou, se kterou vychovává dvě dcery.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.