Jana Bobošíková chce s Volným blokem do Sněmovny. S jedinou výjimkou nikdy úspěšná nebyla, míní politolog

Politička Jana Bobošíková
Politička Jana Bobošíková
Foto: Nextfoto
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 29. 7. 2021

Moderátorka a politička Jana Bobošíková (56) bude v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny kandidovat za Volný blok, povede pražskou kandidátku. O různé politické funkce se Bobošíková neúspěšně ucházela už mnohokrát a podle předvolebních průzkumů se nezdá, že by to tentokrát mělo být jiné. "Myslím si, že jen s jedinou výjimkou, kdy kandidovala s Janem Železným do Evropského parlamentu a uspěla, se jí nedařilo," řekl pro ŽivotvČesku.cz politolog Lubomír Kopeček a popsal, v čem je její současný pokus podobný těm předchozím.

Svou kandidaturu ohlásila Jana Bobošíková už v polovině července, ještě předtím se sešla se zástupci pražské organizace Volného bloku. Informaci pak potvrdil i poslanec Lubomír Volný. "Moc se na spolupráci těším," uvedl pro ŽivotvČesku.cz muž, který měl v lednu letošního roku ve Sněmovně potyčku s řídícím schůze Tomášem Hanzelem.

Podle Jany Bobošíkové i mnoha dalších členů Volného bloku má strana velkou šanci dostat se do Sněmovny. Na sociální síti politička uvedla, že uskupení disponuje tím, co jiní nemají - ambiciózním lídrem, odhodlanými politiky a stoupenci i odvážným programem. Podle průzkumu agentury Data Collect však aktuálně strana šanci na vstup do dolní komory nemá.

"Jana Bobošíková má už téměř dvouciferný pokus s nějakým subjektem kandidovat ve volbách. Myslím si, že jen s jedinou výjimkou, kdy se ucházela o funkci s Janem Železným do Evropského parlamentu a podařilo se jí to, nikdy úspěšná nebyla. To nevylučuje, že by se na tom mohlo letos něco změnit, ale průzkumy veřejného mínění zatím nic podobného nenaznačují," řekl pro ŽivotvČesku.cz politolog Lubomír Kopeček.

V minulosti Jana Bobošíková figurovala například v hnutí Nezávislí, ve straně Politika 21 a v roce 2008 byla KSČM nominována do volby na post prezidenta České republiky, pak ale kandidaturu stáhla. V roce 2013 to zkusila znovu a skončila na posledním místě.

"Když se dívám na to, kdo ten subjekt tvoří, například poslanec Lubomír Volný a Ilona Csáková, tak je hodně vidět, že se to podobá předchozím pokusům... dát dohromady několik známých lidí, byť někdy mohou být docela kontroverzní, a udělat z toho politický projekt s představou, že by to mohlo vyjít," popsal pro ŽivotvČesku.cz Lubomír Kopeček to, jak na něj kandidatura Jany Bobošíkové za Volný blok působí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.