Jana Černochová zkritizovala ochranku Roberta Fica. Sama dostává výhrůžky zastřelením

Atentát na Roberta Fica
Atentát na Roberta Fica
Foto: Profimedia
Alena Šindelářová | redaktorka
[email protected]
Publikováno: 21. 5. 2024

Ministryně obrany Jana Černochová se v pořadu Epicentrum vyjádřila k práci ochranky slovenského premiéra Roberta Fica v rámci nedávného atentátu. Podle ní nekonali ochránci svou práci na sto procent. Zároveň ale přiznala, že »po bitvě je každý generál«. K práci ochranné služby se pro ŽivotvČesku.cz vyjádřil i vojenský analytik Lukáš Visingr, který stejně jako ministryně shledal v počínání ochranky politika chyby. Podle něj však pochybila už před samotným útokem.

Atentát na slovenského premiéra veřejně odsoudila řada českých politiků a vládních představitelů. Mezi nimi je i ministryně obrany Jana Černochová, která v pořadu Epicentrum přiznala, že i ona sama dostává výhrůžky zastřelením, které nebere na lehkou váhu.

Podle Černochové ochranka Roberta Fica v několika bodech selhala. "Pouštěla jsem si záběry z místa atentátu docela často a samozřejmě nejsem expert na postupy ochranné služby, ale i jako laik jsem tam viděla celou řadu věcí, které se prostě odehrávat neměly," sdělila Černochová a vyjmenovala, co jí na práci ochranky takzvaně nesedělo.

"Neměli být za bariérou, ochránci měli zabezpečovat prostor jiným způsobem i po atentátu, když pana Fica nesli do auta, ale jak se říká, po bitvě je každý generál," uvedla členka vlády, která má jako ministryně obrany ochranku složenou z vojenské policie.

"Když jsme hodnotili některé ty kroky, které tam proběhly, tak jsme se na některých těch věcech shodli," dodala Jana Černochová v pořadu.

K práci ochranné služby slovenského premiéra měl výhrady i vojenský analytik Lukáš Visingr. Ten pro ŽivotvČesku.cz uvedl, že i když není specialista přímo na bezpečnostní služby a jejich metody, ze zkušenosti a studií osobním pohledem pochybení ochranky vnímá.

Problém neshledával přímo při útoku, ale už několik momentů před ním. "Když se začalo střílet, tak tam moc rychleji mým pohledem nešlo zareagovat, problém vidím v tom, než se začalo střílet. Ochranka selhala předtím, než k události došlo. Ochranka si dostatečně nezajistila prostor, Fico jim prakticky utekl ke skupině lidí. Když navíc někdo z té skupiny zavolá: »Robo, pojď sem«, tak už by to pro ochranku mělo představovat nějaké varování," sdělil pro ŽivotvČesku.cz Visingr.

"Když se střílí na dálku, tak i dobrý střelec potřebuje trošku štěstí. Když se ale střílí takhle na půl metru, tak štěstí musí mít oběť. Fico v tomto případě asi dost štěstí měl," dodal pro ŽivotvČesku.cz zkušený analytik.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.