Jana Kočku soud poslal do vazby. Byla shledána důvodná obava, že by mohl ovlivňovat svědky

Podnikatel Jan Kočka st.
Podnikatel Jan Kočka st.
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 16. 7. 2021

Pražští kriminalisté společně s policisty ze speciální pořádkové jednotky zadrželi v úterý v centru Prahy tři muže. Mezi nimi byl i podnikatel a dlouholetý člen ČSSD Jan Kočka (54). Toho aktuálně Obvodní soud pro Prahu 4 poslal do vazby. Důvodem je, že by mohl ovlivňovat dosud nevyslechnuté svědky. "O vazbě bude v následujících 24 hodinách rozhodovat Obvodní soud pro Prahu 4," řekl pro ŽivotvČesku.cz ve čtvrtek odpoledne mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala. Jak avizoval, tak se stalo.

Dva ze tří mužů, které v úterý policisté zadrželi a obvinili z loupeže a vydírání, tam v pátek dopoledne poslal Obvodní soud pro Prahu 4. Podle všeho třetí z mužů byl ze zadržení propuštěn.

"V souvislosti s věcí týkající se tří osob, jejichž zadržení bylo realizováno v úterý v odpoledních hodinách, podal dnešního dne, tj. 15. července 2021, státní zástupce Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 4 návrh na vzetí všech tří osob do vazby. Návrh na vazbu je podán z důvodů vazby útěkové, koluzní i předstižné. Konkrétně u jedné obviněné osoby z důvodu vazby koluzní a předstižné, u druhé osoby z důvodu vazby útěkové a koluzní. U třetí osoby je shledáno naplnění důvodu vazby koluzní. O vazbě bude v následujících 24 hodinách rozhodovat Obvodní soud pro Prahu 4. Termín konání vazebního zasedání mi není znám a nebudu jej ani dodatečně blíže upřesňovat, neboť se jedná o agendu příslušného soudu," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz ve čtvrtek mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala s tím, že po zadržení bylo všem osobám policejním orgánem sděleno obvinění.

Aktuálně soud rozhodl. "Obviněný (54) byl vzat do vazby, neboť byla shledána důvodná obava, že by mohl ovlivňovat dosud nevyslechnuté svědky. Co se týče dalších dvou, jeden z nich byl vzat do vazby ze shodného důvodu, druhý byl propuštěn ze zadržení,“ sdělil po skončení jednání soudu Blesku státní zástupce Tomáš Saňa.

Útěková vazba bývá uvalena z důvodu, že hrozí riziko, že obviněný uprchne, případně se bude skrývat, aby se vyhnul trestnímu stíhání. Koluzní vazba je z důvodu, aby obviněný nemohl ovlivňovat nevyslechnuté svědky případně další osoby. Předstižná vazba pak bývá uvalena z důvodu, že by obviněný mohl opakovat trestnou činnost.

K zatčení syna se vyjádřil ve středu i jeho otec a podnikatel, který provozuje Matějskou pouť. "O jednoho syna jsem přišel, takovej šmejd mi ho zastřelil bezdůvodně, takovýho hodnýho kluka. A další tady, furt ho pronásledujou. Já nevím, co tahle rodina komu udělala. Já nevím, proč se to děje, tyhle věci," řekl Václav Kočka starší pro CNN Prima News.

Janu Kočkovi a jeho spolupachatelům hrozí vysoký trest, který se může pohybovat od několika let vězení až po doživotí. "Mezi násilné trestné činy můžeme počítat loupež, ublížení na zdraví, nakonec i vraždu, byť ve stádiu pokusu. Kromě vraždy, kde může hrozit až doživotí, se dá u ostatních násilných trestných činů mluvit zhruba o 10 letech odnětí svobody podle naplnění skutkové podstaty," dodal pro ŽivotvČesku.cz renomovaný právník Jan Černý.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.