Jana Maláčová řekla, koho chce za premiéra. Je přesvědčená, že pod vládou ODS budou lidé platit za své zdraví

Ministryně Jana Maláčová
Ministryně Jana Maláčová
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 9. 2021

Ministryně práce a sociálních a nejvýraznější žena v současné ČSSD Jana Maláčová (40) je přesvědčená, že strana se ve volbách dostane přes hranici 5 procent a politické dění v Česku bude ovlivňovat přímo ve sněmovně. "Premiérem by měl být člověk, který chápe, že svět není jen pro mladé, zdravé a bohaté," řekla ministryně pro ŽivotvČesku.cz a varovala před ODS.

Sociální demokraté se podle předvolebních průzkumů pohybují na hraně vstupu do Sněmovny a strana už nezakrývá, že úspěchem nakonec bude jakýkoliv zisk nad 5 procent. Jako nostalgická legenda dnes vypadá vzpomínka na rok 2010, kdy z čela strany odešel po vítězných volbách Jiří Paroubek (69). Sociální demokracie tehdy získala 22 procent, což bylo pro straníky málo.

Současná ČSSD, které voliče odsálo hlavně hnutí ANO, v předvolební kampani sází na vymezování se a varování před ODS. Také Jana Maláčová případný nástup ODS vylíčila téměř jako »krutovládu«.

"ODS má strašně moc populistický program, který nás bude ročně stát dalších 200 miliard korun. ODS bude muset ty peníze někde vzít. Myslím si, že první věcí, kterou udělají, bude zvýšení věkové hranice pro odchod do důchodu. Pak zavedou zdravotnické poplatky a školné, začnou privatizovat nemocnice, za každý zdravotní úkon budou lidé platit, jak to známe třeba z Ameriky. ODS začne poštvávat lidi proti sobě. Dojde k navýšení DPH, to znamená, že se zdraží základní věci, energie, základní potraviny. Pro naprostou většinu obyvatel bude nedostupné bydlení. To jsou všechno věci, které se podle mě mohou stát už pár měsíců po volbách," popsala Jana Maláčová svůj pohled na ODS pro ŽivotvČesku.cz.

Na otázku, kdo by podle ní měl být po volbách premiérem, si ministryně připravila diplomatickou odpověď, která nezavírá dveře k možné povolebnímu jednání. "Předsedou vlády by měl být moudrý člověk, který má politickou zkušenost a chápe, že svět není jen pro mladé, zdravé a bohaté. Ono je to také do jisté míry o štěstí, jaký máte život... Měl by to být člověk, který bude naši zemi řídit tak, aby se naprosté většině lidí žilo dobře. Není těžké dělat politiku pro pár vyvolených, umění ale je, když dobré podmínky pro život má naprostá většina lidí," popsala ideálního premiéra Jana Maláčová, která ale zdůraznila, že zajíci se počítají po honu a že dělit si ministerstva před sečtením volebních hlasů jí přijde úsměvné.

"Karty rozdávají voliči. Koalice se mají dělat po volbách. Je úsměvné, když sleduji, jak si někteří už dělí ministerstva, začali s tím Piráti, kteří si třeba na mém ministerstvu už byli vybírat kanceláře. Podobně to má i pan Okamura. Znovu říkám, že rozhodnou voliči a pro ČSSD je nyní úkolem udělat všechno pro to, aby hororový scénář s ODS nenastal. Nám nejde o funkce, jde nám o to, abychom pomáhali lidem tak, jak jsem to dělali posledních osm let," dodala pro ŽivotvČesku.cz žena, která je přesvědčená, že strana se přes kritickou hranici 5 procent dostane. "Nepochybuji, že ve Sněmovně budeme," dodala nejvýraznější ženská tvář současné sociální demokracie.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.