Jana Maláčová ukázala žhavé foto z dovolené: 22. srpna zahájíme kampaň. Nebojte, do Sněmovny se dostaneme

Ministryně Jana Maláčová
Ministryně Jana Maláčová
Foto: Jan Handrejch / Právo / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 8. 2021

Pokud by se konaly volby do Poslanecké sněmovny v červenci, tak by se podle průzkumu agentury Median tradiční strana ČSSD nedostala do Poslanecké sněmovny. Důvodů může být několik. Ten hlavní podle řady politologů je ten, že vládní spojenectví s hnutím ANO se nevyplatilo, protože sociálním demokratům potichu přebralo řadu voličů. Aktuálně jedna z hlavních tváří strany Jana Maláčová (40) je na dovolené a chystá se na předvolební kampaň, ve které půjde o hodně. "Nebojte, my se do Sněmovny dostaneme," odhodlaně ujistila ministryně práce a sociálních věcí redakci ŽivotvČesku.cz, že v cílové rovince do říjnových voleb se ČSSD pustí do sprintu.

Podle předvolebního průzkumu agentury Median vypadá aktuální pořadí takto: Hnutí ANO by s 26 procenty vyhrálo volby. Na druhém místě se umístila koalice Spolu s výsledkem 21,5 procenta. Překvapivě třetí by se umístilo uskupení Pirátů se STAN, které ale ztrácí jen 1,5 procenta. Do Sněmovny by se podívalo i hnutí SPD, Přísaha Roberta Šlachty a KSČM. Se 4,5 procenty hlasů by se ČSSD nedostala do Sněmovny.

"Jsem na dovolené. Pár dní potřebuji nabrat síly, abychom 22. srpna zahájili kampaň. Nebojte, my se do Sněmovny dostaneme," řekla pro ŽivotvČesku.cz ministryně práce a sociálních věcí, která se těší větší důvěře v segmentu rodin s dětmi a u voličů starších 55 let.

Hnutí ANO v červenci drží pozici lídra s 26 procenty. Voličské jádro zůstává stabilní. Koalice Spolu si vyměnila pozici s koalicí Pirátů a STAN, uvedl Median ke svému průzkumu. Podpora ANO zůstává stejná jako v předchozím měsíci - červnu. Nejsilnější je mezi lidmi se středoškolským vzděláním bez maturity a mezi lidmi nad 55 let.

Koalice Pirátů a STAN se propadla na třetí místo, její preference oslabily o 1,5 bodu na 20 procent. Pohoršila si i z hlediska potenciálu a volebního jádra.

Průzkum dále uvádí směrem k hnutí SPD, jehož šéfem je Tomio Okamura, že pokračuje stejně jako v červnu v poklesu preferencí. Současný potenciální zisk je o 3,5 procentního bodu nižší než ve volbách 2017. Oproti tomu Přísaha Roberta Šlachty v červenci posílila na 6,5 procenta. Lidé jí věří více než komunistům.

Median dále uvádí, že poklesla jistota a rozhodnost voličů. Svou účastí i volenou stranou si je jista jen necelá polovina lidí. Každý sedmý respondent si podle Medianu není jistý ani účastí, ani volenou stranou.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.