Janeček podal stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu na průběh voleb

Karel Janeček
Karel Janeček
Foto: Profimedia
Publikováno: 3. 2. 2023

Neúspěšný uchazeč o účast v prezidentských volbách Karel Janeček podal ve středu stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS) kvůli průběhu voleb. Označil to za první nutný krok k následnému odvolání k Evropskému soudnímu dvoru. Janeček to uvedl v dnešní tiskové zprávě, kterou ČTK poskytla jeho mluvčí Nikol Klevcovová. Přijetí stížnosti ČTK potvrdila mluvčí NSS Sylva Dostálová. Janeček již dříve u Nejvyššího správního soudu i Ústavního soudu napadnul rozhodnutí ministerstva vnitra, které ho nezaregistrovalo do prezidentských voleb kvůli nedostatku petičních podpisů.

Janeček v tiskové zprávě pogratuloval Petru Pavlovi k vítězství ve volbách. Uvedl, že jeho volbu respektuje. "Je však bohužel velká škoda, že v těchto prezidentských volbách byla Ústavním soudem pošlapána spravedlnost i spravedlivost," uvedl.

Podnikateli vadí, že ministerstvu vnitra předložil na podporu své kandidatury přes 73 tisíc podpisů. Úřad při kontrole řadu z nich vyřadil, a Janeček tak neměl k dispozici zákonem stanovených 50 tisíc podpisů. Rozhodnutí napadl u Nejvyššího správního soudu, který některé z nich vrátil do hry, i tak ale Janeček těsně stanovenou hranici nezdolal. Tvrdí, že se jeho týmu podařilo dohledat 33 podpisů lidí ze zkoumaného vzorku, kteří podle ministerstva vnitra neexistují. "Tyto osoby jsme osobně navštívili a máme jejich fotografie spolu s občanským průkazem. Měli jsme tedy dostatečný počet validních podpisů," uvedl Janeček.

Obrátil se proto na Ústavní soud, ten ale jeho stížnost zamítl. Janeček uvedl, že ho přístup ústavních soudců překvapil a šokoval a nechce ho nechat bez odezvy. Ve středu proto podal stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu na průběh voleb. "Což je první nutný krok k tomu, abychom se následně mohli odvolat k Evropskému soudnímu dvoru. Věřím, že tam máme velkou naději na úspěch," poznamenal. Je si vědom toho, že se oficiální výsledky voleb již nezmění, chce ale učinit zadost spravedlnosti.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.