Janek Kroupa: Stojím o to, aby Jan Hamáček celou věc vysvětlil. Zatím vysloveně neříká pravdu

Profimedia.cz
Reportér Janek Kroupa
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
rudolf.sindelar@zivotvcesku.cz
Publikováno: 9. 5. 2021

Ministr vnitra, vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček (42) podal trestní oznámení proti novinářům, kteří tvrdí, že Hamáček chtěl v Rusku měnit informace o explozích ve vrbětickém muničním skladu za dodávky vakcínu Sputnik V. Hamáček tyto informace odmítl. Celá věc tak patrně zamíří k soudu. "Stál bych o to, aby celou věc vysvětlil.," uvedl pro ŽivotvČesku.cz autor článku reportér Janek Kroupa (46) ke kauze, která otřásla českou politickou scénou.

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček se rozhodl, že podá trestní oznámení na novináře Janka Kroupu a Kristinu Cirokovou. V článku, který publikoval portál Seznam Zprávy, přinesli tvrzení, že Hamáček na interní schůzce jednal o úmyslu »vyměnit mezinárodní skandál« v souvislosti s výbuchem muniční skladu ve Vrběticích za dodávky vakcíny proti covidu-19 Sputnik V.

Ministr vnitra tuto verzi rázně odmítl a podle svého prohlášení na středeční tiskové konferenci bude požadovat 10 milionů korun po vydavateli článku. Jan Hamáček na tiskové konferenci dále uvedl, že v případě úspěchu věnuje finance nadaci policistů a hasičů.

Podle Janka Kroupy není podstatné, zda Jan Hamáček vyvodí z celé kauzy osobní zodpovědnost, měl by ale celou věc pravdivě vysvětlit. "Není moje práce vyzývat politiky, aby z něčeho vyvodili osobní zodpovědnost. Stál bych ale o to, aby celou věc vysvětlil. Doufám, že k tomu dojde, protože my jsme předložili jasné důkazy, popsali jsme poměrně velmi podrobně jeho plánovanou cestu do Ruska, co tam chystal, co tam mohl vyjednat a svědectví jsou dost jasná a teď by to měl vysvětlit," řekl pro ŽivotvČesku.cz investigativní reportér a pokračoval: "Musí to vysvětlit a vysvětlit to pravdivě. Zatím totiž mlží nebo vysloveně neříká pravdu."

Autoři reportáže se podle vicepremiéra mohli dopustit trestných činů pomluvy či šíření poplašné zprávy. Omluvu žádá Hamáček také po lídrech opozičních ODS, KDU-ČSL a TOP 09 Petru Fialovi, Marianu Jurečkovi a Markétě Pekarové Adamové, a to kvůli tomu, že ho měli veřejně označit za »vlastizrádce«.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu