Reklama:

Janek Kroupa zamával Hamáčkovi do politického důchodu. Reportér vysvětlil, proč policie odložila trestní oznámení muže v červeném svetru

Ministr vnitra v demisi Jan Hamáček
Ministr vnitra v demisi Jan Hamáček
Foto: Michal Protivansky / CNC / CNC / Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 6. 12. 2021

Ministr vnitra v demisi Jan Hamáček (43) dostal na cestu do politického důchodu vzkaz od policie, která nebude vyšetřovat trestní oznámení podané na novináře Janka Kroupu (47). Ten na jaře napsal, že Hamáček chtěl odjet do Ruska a dělat tam politické kšefty. Pro ŽivotvČesku.cz se k uzavření celé kauzy vyjádřil přímo Janek Kroupa, kterého nepřekvapilo, jak policie rozhodla. Novinář znovu zopakoval, že napsal pravdu.

Reklama:

Policie 3. prosince oznámila, že nezahájí trestní řízení proti autorům reportáže webu Seznam Zprávy, která se týkala cesty vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) do Moskvy. Mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej uvedl, že policie trestní oznámení ministra vnitra takzvaně uložila. Policisté tak vlastně rozhodli v rozporu s tím, co si přál končící ministr vnitra.

Reklama:

Jan Hamáček podal trestní oznámení v květnu, a to na reportéry Janka Kroupu a Kristinu Cirokovou. Podle něj se mohli dopustit trestných činů pomluvy či šíření poplašné zprávy. "Trestní oznámení jsme uložili bez dalšího opatření. Znamená to, že jsme neshledali důvody k zahájení úkonů trestního řízení," vysvětlil mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

Ministra vnitra Jana Hamáčka se redakci ŽivotvČesku.cz nakontaktovat nepodařilo. Vyjádření ale poskytl novinář Janek Kroupa. Ten na rozhodnutí policie neshledal nic překvapujícího. "Říkám to od začátku. To, co jsme napsali, byla pravda. Proto to nemůže být pomluva," sdělil novinář pro ŽivotvČesku.cz.

Novináři webu Seznam Zprávy napsali, že Jan Hamáček chtěl odcestovat začátkem dubna na státní návštěvu do Ruska s plánem vyměnit tajné informace o explozích ve vrbětických muničních skladech za dodávky vakcíny proti covidu Sputnik a za možnost, že by se v Praze uskutečnil summit amerického a ruského prezidenta. Ministr o tom měl hovořit 15. dubna na schůzce, které se zúčastnili velvyslanec v Rusku Vítězslav Pivoňka, šéf Úřadu pro zahraniční styky a informace Marek Šimandl, ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun, policejní ředitel Jan Švejdar a v závěru také tehdejší nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Ministr vnitra opakovaně uvedl, že tvrzení novinářů se nezakládá na pravdě. Jan Hamáček proti zpravodajskému webu podal kvůli reportáži i civilní žalobu, ve které chtěl získat deset milionů korun. Za reportéry se postavil také šéfredaktor webu Jiří Kubík, který uvedl, že za svými kolegy stojí a redakce je schopná pravdivost svých zjištění prokázat u soudu.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: