Janu Maláčovou na ministerském postu vystřídá Marian Jurečka. Šéfka MPSV popsala, co jejího nástupce čeká za peklo

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová
Foto: CNC / JAKUB POLÁČEK / CNC / Profimedia
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 18. 11. 2021

Lídr koalice SPOLU a předseda ODS Petr Fiala (57) bude jmenován premiérem 26. listopadu na zámku v Lánech. Řekl to ve středu po jednání s prezidentem Milošem Zemanem (77), kterému představil, jak má vypadat nová vláda, která bude mít 18 členů. Poměrně zajímavá rošáda na ministerském křesle nastane v rezortu práce a sociálních věcí. Dosluhující šéfka úřadu Jana Maláčová (40) se vymění se současným ministerským kandidátem Marianem Jurečkou (40) "Jedná se o velmi náročný resort, pokud se mu však pan Jurečka bude věnovat, zapracuje se," řekla pro ŽivotvČesku.cz ministryně v demisi na dotaz, jak náročnou práci její nástupce převezme.

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka (40) je původní profesí rostlinolékař. Nejedná se o jeho první ministerskou zkušenost, mezi lety 2014 a 2017 měl na starost ministerstvo zemědělství v Sobotkově vládě. Tehdy si vysloužil kritiku Andreje Babiše (67) za nezvládnutou situaci s kůrovcem v českých lesích. Opatření, která tehdy Jurečka podnikl, nepovažoval premiér za dostatečná. Pozornost vzbudil také na jaře roku 2021, kdy do moravských obcí, postižených tornádem, vyrazil pomáhat odstraňovat vzniklé škody na traktoru.

Končící šéfka rezortu Jana Maláčová byla po dobu svého působení ve vládě velice populární zejména mezi seniory a rodiči malých dětí. Ne vždy to na svém postu měla jednoduché, ale nevzdala se. Nicméně svého nástupce nijak nekritizuje ani veřejně nezpochybňuje jeho kompetence, což je důkaz její osobnosti, připouští však, že jej čeká nelehký úkol. "Pokud bude pan Jurečka MPSV věnovat pozornost a dostatek času, tak se může do agendy rychle zapracovat. MPSV je ale velmi náročný rezort, kromě podpory zaměstnanosti, sociálních služeb, rodiny, seniorů, zdravotně postižených má MPSV důležitou roli v sociálním dialogu a rozdělování EU fondů," popsala pro ŽivotvČesku.cz ministryně.

Z práce, kterou po dobu svého působení jako ministryně odvedla, má Jana Maláčová pozitivní pocit. "Dobrá zpráva je, že za mého působení se snížila míra ohrožení chudobou a ČR má nejnižší nezaměstnanost v EU," sdělila pro ŽivotvČesku.cz s tím, že snad svému nástupci úřad zanechává v dobrém stavu.

Momentálně se odcházející ministryně připravuje na další etapu své kariéry. Svede boj o předsednictví v ČSSD, která je po volbách mimo Sněmovnu. "Desátého prosince budu usilovat o důvěru delegátů. Myslím si, že co by teď sociální demokracie potřebovala, je přímá volba a stále ještě bojuji, aby to bylo možné. Chci být předsedkyní se silným mandátem. Chtěla bych, aby se strana zdemokratizovala. Ráda bych, abychom všichni rozhodovali společně. Je potřeba stranu dát do dobré kondice i po finanční stránce a musíme obnovit vnitřní život strany, sjednotit ji, změnit stanovy a těch kroků je hodně. Nejdůležitější ale bude, abychom se semkli,” přiblížila pro ŽivotvČesku.cz svou vizi budoucnosti strany Jana Maláčová, kterou někteří kvůli její cílevědomosti čekají za čtyři roky opět ve Sněmovně..

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.