Jarní práce na domu a zahradě. Na co nezapomenout?

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Redakce |
[email protected]
Publikováno: 20. 7. 2022

Zima dá sbohem dříve, než se nadějeme, v březnu přijdou první teplé dny a s nimi i příprava na letní sezónu. Nejen kolem zahrady, ale také na domě samotném je spousta neodkladné práce. Na co byste neměli během jarních měsíců zapomenout?

Začněte kompletním úklidem

Na zahradě se od podzimu nachází mnoho nepořádku, který je potřeba uklidit hned, jak ustanou mrazy. Jde například o smrkové větve, které jste použili na zazimování některých rostlin. Někdy se na zahradě nachází i podzimní listí, které jste kvůli brzkému příchodu zimy nestačili uklidit.

Hlavním problémem je ale nepořádek, který se zkrátka během několika měsíců bez údržby na zahradě objeví. Od biologického materiálu přes naváté odpadky až po štěrk a písek určené k posypu zledovatělých chodníků. To vše musí hned na začátku jara ze zahrady pryč. Na čistém stole se totiž nejlépe pracuje a tvoří nové věci.

Největší výzvu představují okapy na domě. Bydlíte-li u lesa, jistě nám dáte za pravdu, že se v nich během podzimu a zimy nahromadí spousta listí a jehličí. Pokud jste to ještě nestihli, máte poslední šanci na jejich pročištění. Během prudkých letních lijáků by se mohlo stát, že voda nebude mít kam unikat a okapy začnou přetékat. Voda, která neodtéká z terasy, pak může pronikat do sklepních prostor domu.

Renovujte zahradní nábytek, pořiďte nové vybavení

Zahradní nábytek, zejména pokud jej necháváte trvale na dešti, může poměrně rychle degradovat. Každé jaro je tedy nutné obnovit ochranný nátěr, díky kterému stárnutí dřeva můžete výrazně zpomalit. Podobně je tomu u dřevěných obkladů fasády, pokud se na vašem domě tento designový prvek nachází.

Dále je dobré nechat si nabrousit zahradní nůžky, další nástroje může být nutné promazat či jinak servisovat. V některých případech je vhodné koupit náhradu za již nefunkční vybavení.

Zahradní gril bude naopak nutné odmastit a důkladně omýt, pokud jste tak neučinili již na podzim. Není nic horšího než najít špinavý gril těsně před zahájením sezóny.

Probouzí se zahrada, nezaspěte

Již v únoru se můžete pustit do výsevu některé zeleniny, přestože půjde ještě o výsev v teple domova na parapetu či v zimní zahradě. Jde například o papriky, rajčata či cibule. Zajistíte tak, že plody budou včas zralé a velmi chutné. Léto je v Česku příliš krátké a takto si můžete snadno pomoci.

Jaro je také časem prořezávání ovocných stromů, případně výsadby stromů nových. Při nedostatku srážek, je-li půda suchá, dokonce může být nutné některé plodící rostliny zalévat.

Od března již můžete začít s výsadbou vyklíčené zeleniny ve skleníku, na začátku dubna pak lze začít s výsadbou venkovní.

Také kolem dalších rostlin je na zahradě spousta práce. Je čas očistit je od nepořádku, probrat odumřelou nať, prokypřit okolní půdu a květiny mírně přihnojit. Rostliny se tak po zimě rychleji nadechnou a krásně zesílí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.