Jaro je tu. Dům Blaženy ze Slunce, seno se už brzy zazelení. Herečka vyměnila slávu za život na vesnici

Dům Veroniky Kánské
Dům Veroniky Kánské
Foto: ŽivotvČesku
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 3. 2023

Není snad nikdo v ČR, kdo by neviděl filmovou trilogii Slunce, seno..., která se řadí mezi československé kinematografické poklady. Jednu z hlavních hvězd ztvárnila Veronika Kánská (56), která pravděpodobně už navždy bude lidem nejznámější jako Blažena Škopková, později Konopníková. Herectví se už před lety vzdala a kariéru u filmu vyměnila za klidný život na vesnici. Její dům s přicházejícím jarem vypadá jako nemovitost snů. Režisér filmového skvostu Zdeněk Troška (69) pro ŽivotvČesku.cz promluvil o talentu někdejší blonďaté umělkyně, která se dnes živí jako knihovnice.

"Veronika byla naprosto skvělá. Na to, že byla poprvé před kamerou, byla to její velká role, tak se jí zhostila naprosto skvěle," ohlédl se pro ŽivotvČesku.cz Zdeněk Troška s tím, že hodnotí bývalou herečku jako člověka s velmi přirozeným talentem.

Přestože Veronika Kánská dostala po roli Blaženy v komediální trilogii Slunce, seno... ještě řadu hereckých nabídek a měla šanci na rozjetí úspěšné kariéry ve světě filmu, po neúspěchu při přihláškách na DAMU se herectví nakonec vzdala. "Je škoda, že dál v herectví nepokračovala. Dnes jsme v kontaktu jen příležitostně. Bydlí daleko od Prahy," uvedl režisér Zdeněk Troška pro ŽivotvČesku.cz.

Dnes žije filmová Blažena Škopková na vesnici v krásném domě. Nemovitost snů, o kterou se dobře stará, se nachází ve vesnici nedaleko Chlumce nad Cidlinou v okrese Hradec Králové.

Velké, ale nenápadné stavení je obklopené udržovaným trávníkem, keři a vzrostlými stromy. Zahrada poskytuje spoustu prostoru na jakékoliv radovánky, jako je například opalování či grilování, které bude možné už s přicházejícím jarem. Přímo u domu stojí květináče, a tak je jasné, že pěstování rostlin a péče o ně je hereččinou oblíbenou činností.

"Astronomické jaro startuje v pondělí, a to ve 22 hodin a 24 minut, kdy Slunce vstoupí do znamení Berana a nastane jarní rovnodennost," uvedla pro ŽivotvČesku.cz konzultantka počasí Dagmar Honsová.

Už několik let se Veronika Kánská živí jako knihovnice a ze svého bydliště to má do práce jen kousek. V obci má také být mezi ostatními obyvateli velmi oblíbenou spoluobčankou.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.