Jaro klepe na dveře. Meteoroložka uvedla, kdy teploty v týdnu vyskočí téměř ke 20 stupňům

Počasí – Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia.cz

Počasí nám v posledních dnech ukazuje poslední záchvěvy zimy, která skončila se sobotním dnem 20. března, kdy nastalo astronomické jaro. V následujícím týdnu ale dojde k nečekaně výraznému nárůstu teplot, které se vyšplhají až téměř ke 20 stupňům Celsia. Konec března však bude připomínat spíše proměnlivý duben, který nás teprve čeká. "Bude hodně »aprílovo«. V ranních hodinách musíme počítat ojediněle s mlhami," vyjádřila se meteoroložka pro ŽivotvČesku.cz.

Přechod ze zimního období bude poměrně dramatický, protože z nechladnějšího dne minulého týdne, kterým byla sobota 20. března, se teploty v aktuálním týdnu přesunou nad 10 °C a přinesou tak první náznaky nového ročního období. S příchodem jara se tak dočkáme příjemného oteplení. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) odtávající sníh znamená příslib dostatečné vláhy v přírodě a nadcházející oteplení pak umožní kvetení jarních rostlin.

"Bude proměnlivo, hodně »aprílovo«. V ranních hodinách musíme počítat ojediněle s mlhami a pokud se objeví nějaké přeháňky, tak budou slabé. Dneska by měly být ještě od vyšších poloh sněhové nebo smíšené a ve středu se sněžení bude přesouvat do horských oblastí. Ve čtvrtek a v pátek by mělo sněžit pouze na vrcholcích hor. V nížinách se budou vyskytovat srážky dešťové, ale budou opravdu slabé," řekla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že od středy nastane výrazná, ale příjemná teplotní změna.

"Rána budou sice ještě chladná, jinak v průběhu týdne budou teploty od středy výrazně stoupat od 10 °C a v sobotu se dočkáme dokonce až 17 °C – to už je opravdové jaro," uvedla meteoroložka pro ŽivotvČesku.cz. Zároveň je třeba si dávat pozor na nebezpečný jev spojený s ještě stále přetrvávajícími nízkými ranními teplotami.

Epidemie koronaviru v Česku dál zpomaluje, počty nových případů klesají a reprodukční číslo je nyní na nejnižší hodnotě za dva měsíce. Letošní léto se ovšem ani s pomalejším šířením covidu a očkováním neponese ve stejném duchu, jako to loňské, které bylo takřka bez opatření. "Asi bude dobré se vnitřně připravovat na to, že možná ne respirátory, ale roušky se budou ve vnitřních prostorách nosit," uvedl pro ŽivotvČesku.cz prezident České lékařské komory Milan Kubek (53).

Počasí v příštím týdnu se ponese ve skutečném aprílovém duchu. Na konci března podle meteo...

"Jenom pozor na náledí, jinak žádné výstrahy zatím nejsou. Povětrnostní podmínky budou normální. Budeme stále v tom mírném severozápadním, postupně jihozápadním větru do 20 km/h," dodala Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.