Jaroslav Flegr přeje do roku 2021: Hlavně zdraví a zázrak. Obávám se kolapsu nemocnic a 30 tisíc mrtvých, říká

Evoluční biolog Jaroslav Flegr
Evoluční biolog Jaroslav Flegr
Foto: Jaroslav Flegr
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 31. 12. 2020

V posledních dnech se epidemie opět dostala do čísel, ze kterých nikdo nemůže mít radost. Index rizika epidemie covidu-19 zůstává druhým dnem na 80 bodech. Na pátém stupni pohotovosti už je index v každém kraji. Počty pozitivních případů dramaticky vzrostly. Pro ŽivotvČesku.cz evoluční biolog Jaroslav Flegr (62) popsal, jak se budou vyvíjet další dny. Očekává významnou zátěž na zdravotnický systém a poukazuje na to, že se zvýší počet lidí, kteří v souvislosti s nemocí covid-19 zemřou. Poukázal také na ekonomické dopady epidemie.

Závěr roku není z epidemického pohledu vůbec příznivý. Řada rozvolnění způsobila, že se zvýšil počet pozitivně testovaných. Pro ŽivotvČesku.cz se vyjádřil profesor z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

"Chtěl bych lidem do nového roku 2021 popřát hlavně zdraví a zázrak. Ten ale tentokrát nejspíš nenastane. Zázraky jsme si vybrali v listopadu, kdy nečekaně zabrala opatření, která objektivně vzato zabrat nemohla. Teď opět počty pozitivních případů ukazují, že velmi brzy po novém roce dojde ke kolapsu nemocnic," řekl pro ŽivotvČesku.cz uznávaný evoluční biolog Jaroslav Flegr, který poukazuje na skutečnost, že ve středu laboratoře v Česku odhalily 16.939 případů koronaviru. Druhý den po sobě tak bylo překonáno dosavadní denní maximum. Pozitivních bylo téměř 52 procent testů, což je rovněž rekordní podíl. S covidem-19 je hospitalizováno téměř 5900 lidí. V těžkém stavu je 845 z nich.

Flegr poukázal na nástup třetí vlny. "Zimní vlna bude horší. I kdyby nezkolabovalo zdravotnictví, vyžádá si alespoň o třetinu více obětí, tedy dalších skoro 30 tisíc. Pravděpodobnost, že dojde ke kolapsu zdravotnictví, přitom odhaduji na 80%. V takovém případě se počet obětí zimní vlny klidně ještě zdvojnásobí.  Lidé však budou samozřejmě umírat i po odeznění zimní vlny, a to i když se by se navzdory "profesionalitě" vlády podařilo proočkovat ohrožené skupiny alespoň v domovech seniorů," nastínil pro ŽivotvČesku.cz Flegr, který se ve svých predikcích doposud nevychyloval z reality. Dále poukázal na možné dopady, které epidemie za sebou zanechá.

"Ekonomické dopady lednového a únorového (částečně spontánního) lockdownou budou hrozivé. Ještě horší však nejspíš budou dlouhodobé dopady zhoršeného zdravotního stavu velké části české populace. Trvalé zdravotní následky se projeví v nějaké míře možná až u třetiny osob, které covid prodělaly a prodělají, a to i u řady z těch, co ho prodělají bezpříznakově. Na desítky let se v důsledku toho zvýší nemocnost české populace a sníží se i průměrná doba dožití (přinejmenším v porovnání se zbytkem světa, kde bude díky pokroku vědy a medicíny doba dožití stoupat).  Zároveň budou výdaje na zdravotnictví po mnoho let nemilosrdně škrtit náš zadlužený rozpočet," dodal pro ŽivotvČesku.cz respektovaný evoluční biolog s tím, že nic by si nepřál tolik, jako aby se ve své poslední predikci mýlil, aby se stal další zázrak, který na poslední chvíli zachrání tisíce lidských životu v Česku.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.