Jaroslav Flegr: Ve Švédsku probíhá oddechový čas, mají 6 tisíc mrtvých. Konečný účet bude dvojnásobný

Evoluční biolog Jaroslav Flegr
Evoluční biolog Jaroslav Flegr
Foto: Se svolením Jaroslava Flegra
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 18. 9. 2020

Švédsko před pár dny ohlásilo nejméně nově nakažených koronavirem od března. Hlavní švédský epidemiolog hodnotí, že příznivé výsledky jsou následkem udržitelné strategie v boji s koronavirem. Ovšem podle evolučního biologa Jaroslava Flegra je současný výsledek jen oddechovým časem, očekává, že ve Švédsku se nákaza opět rozjede v plné síle a bude katastrofická.

Švédsko po celou dobu pandemie k problému přistupuje benevolentněji než většina ostatních zemí Evropy. To vyvolává diskuzi nejen v tomto severském státě, ale i v zahraničí. Desetimilionová země dosud podle americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) zaznamenala téměř 90 tisíc koronavirových případů a přibližně 6 tisíc úmrtí.

Aktuálně někteří odborníci dávají Švédsko za příklad, kdy volnější opatření mají za následek zmírnění současného vývoje epidemie. Ovšem proti švédskému poměrně riskantnímu modelu se staví evoluční biolog Jaroslav Flegr.

"Hodnocení Švédského modelu je velmi předčasné. Ve skutečnosti, co ve Švédsku mají, je jen oddechový čas. Znovu se jim to rozjede, až začne opravdový podzim. To promoření musí být vyšší. Zatím za to zaplatili šesti tisíci mrtvými, v kontextu toho, kolik za to nejspíš zaplatíme my teď na podzim, to je málo, ale Švédsko bude muset ještě něco doplatit. Osobně si myslím, že konečný účet počtu mrtvých bude ve Švédsku dvojnásobný, a to je už vysoké číslo," řekl pro ŽivotvČesku.cz evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr.

V Česku se naopak začíná přitvrzovat v opatřeních, aby se šíření viru zpomalilo. Současně od pátečního večera platí zákaz pro pořádání hromadných vnitřních akcí, kde stojí více než 10 lidí. Výjimku mají výstavy či trhy. Na akcích, kde se sedí, musí být vstupenky prodávány na konkrétní místo. Restaurace, bary a kluby nesmí dovnitř pustit víc lidí, než je kapacita míst k sezení.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.