Jaroslav Flegr zhodnotil příbalový leták od vakcíny proti covidu-19: Pozitiva nad negativy převažují, tvrdí

Evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr
Evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr
Foto: Se souhlasem Jaroslava Flegra
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 29. 12. 2020

Do České republiky v sobotu ráno dorazila první zásilka vakcíny na covid-19. Šlo o asi 9 750 dávek. Půlka přijela do Fakultní nemocnice Motol, odkud zamířila do dalších tří pražských nemocnic. Zbytek převzali ve Fakultní nemocnici Brno, z té pojede část do Fakultní nemocnice u svaté Anny. V neděli odstartovalo podle plánu samotné očkování. První, kdo dávku dostal, byl premiér Andrej Babiš (66). Redakce ŽivotvČesku.cz získala od společnosti Pfizer příbalový leták léku, v němž je popsáno vše ohledně vakcíny, tedy i nežádoucí účinky, ze kterých má řada lidí obavy. "Jakákoli stimulace imunitního systému, ať již přirozená - nákazou, nebo umělá - vakcinací, s sebou přináší řadu nepříjemných vedlejších projevů," zhodnotil pro ŽivotvČesku.cz preparát evoluční biolog Jaroslav Flegr.

Zlomový den v boji s koronavirem - i tak o neděli 27. prosince píšou česká a zahraniční média. V evropských zemích včetně Česka začalo očkování proti covidu-19. Vakcína firem Pfizer a BioNTech je v první fázi určena pro zdravotníky, kteří se starají o pacienty s koronavirem a seniory v rizikové skupině.

Vakcína dělí lidi na dva tábory - jedni, kteří se už těší, až přijdou na řadu a dostanou vakcínu. Druzí, kteří o vakcínu zatím nejeví zájem.

Vakcína není zatím schválena pro věkově mladší 16 let (nebyla na nich testována) a nevhodné je bez významného důvodu vakcínu podávat těhotným ženám.

Lidé se po očkování proti covidu-19 mohou setkat s nežádoucími účinky, stejně tak jako v případě podání jiných léků. U některých lidí i obyčejný lék na bolest hlavy může způsobit řadu nepříjemných pocitů.

Příbalový leták k vakcíně redakce ŽivotvČesku.cz dala zhodnotit Jaroslavu Flegrovi, který poukazuje na skutečnost, že vakcína je velmi důležitá v boji s onemocněním, je to jediná cesta a její vedlejší účinky oproti průběhům nemoci jsou lidově řečeno »srandovní«.

"Jakákoli stimulace imunitního systému, ať již přirozená - nákazou, nebo umělá - vakcinací, s sebou přináší řadu nepříjemných vedlejších projevů. Dalo by se říci, že nepříjemné pocity provázející infekční onemocnění (horečka, bolest hlavy, únava, malátnost, bolest svalů, nechutenství) jsou z velké části způsobeny právě stimulací imunitního systému a jsou nutnou součástí naší obrany proti infekci. U stimulací nákazou nás tyto průvodní jevy zápasu našeho těla s patogenem nepřekvapují a většinou ani moc neznepokojují. Navíc, bakterie a viry nemívají příbalový leták s výčtem častých a vzácných projevů infekce, a i kdyby ho měly, stěžovat si můžeme leda tak na lampárně. Vakcíny mají v tomto ohledu značnou nevýhodu - příbalový leták mívají a dokonce bývá i komu si stěžovat. Každopádně, veškeré západní vakcíny prošly důkladným procesem schvalování a můžeme si být jisti, že četnost výskytu i závažnost nežádoucích účinků u každé vakcíny posoudili nezávislí odborníci. Jestliže byla vakcína schválena k použití, je jisté, že pozitiva nad negativy u dané vakcíny vysoce převažuji," řekl pro ŽivotvČesku.cz evoluční biolog.

Podobně jako u všech ostatních vakcín jde však především o mírné komplikace v podobě zarudnutí místa vpichu, bolest hlavy či únavu, které během několika hodin odezní. Lidé se tak podle odborníků bojí očkování zcela zbytečně. Zvlášť když mnohem větším rizikem je například nadměrné užívání některých léků.

Příbalový leták k vakcíně proti covidu-19 si můžete v galerii sami prostudovat. Je nutné brát zřetel, že příbalové letáky se vždy píší tak, že z nich přesně nelze odhadnout, co na konkrétního jedince může platit.

Příbalové letáky musí obsahovat přehled všech nežádoucích účinků, bez ohledu na to, jestli se vyskytl u 50 lidí nebo jen u jednoho. Narazit můžeme na několik kategorií účinků, jež se liší počtem postižených osob či četností výskytu. Jaké údaje se pod jednotlivými kategoriemi skrývají?

  • Velmi často – jakmile se jedná o velmi časté nežádoucí účinky, pak mohou obtíže postihovat více jak jednoho pacienta z deseti.
  • Často – do této kategorie patří výskyt nežádoucích účinků u jednoho až deseti pacientů ze 100, kteří jsou tímto lékem léčeni.
  • Vzácně – tady hovoříme o potížích vyskytujících se u 1 pacienta z tisíce až z 10 000, kteří přípravek užívají.
  • V ojedinělých případech – toto označení znamená, že může být nežádoucími účinky postižen méně než 1 pacient z 10 000, u nichž probíhá léčba.

V současnosti je popularita očkování taková, že ministerstvo zdravotnictví si nechalo udělat průzkum, podle kterého se chce nechat očkovat zhruba 40 procent lidí, stejný počet očkování odmítá a 20 procent není rozhodnuto. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.