Jaroslavu Obermaierovou dovoz ukrajinského obilí netěší. Politovala důchodce, kteří nemohou pracovat

Herečka Jaroslava Obermaierová
Herečka Jaroslava Obermaierová
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 4. 2023

Současná ekonomická krize v Česku dopadá na řadu českých domácností. Významně se týká lidí, kteří jsou již v důchodu. Herečka Jaroslava Obermaierová (77) má na celou situaci jasný názor, o který se podělila s redakcí ŽivotvČesku.cz. Nejvíce ji v současnosti nadzdvihlo ze židle, že ČR nezakázala dovoz ukrajinského obilí.

Dovoz ukrajinského obilí v uplynulých dnech zakázaly Polsko, Maďarsko, Slovensko a nově i Bulharsko. Uvažuje o něm i Rumunsko. Polsko se nicméně v úterý s Ukrajinou dohodlo na odblokování tranzitu ukrajinského obilí přes své území od pátku. Česko zákaz dovozu nechystá.

V kontrolovaném obilí na Slovensku byl potvrzen výskyt pesticidu, který není v EU povolen a který má negativní vliv na lidské zdraví. Informovalo o tom ve čtvrtek slovenské ministerstvo zemědělství, uvedl portál Novinky.cz. V Česku se zatím problematický vzorek pšenice dovezené z Ukrajiny neobjevil, řekl minulou středu mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) Pavel Kopřiva.

Levné obilí z Ukrajiny zaplavilo trhy středoevropských zemí, když ho Ukrajina po loňské ruské invazi kvůli zablokovaným černomořským přístavům začala převážet pozemní cestou přes sousední země a EU zároveň uvolnila pravidla jeho prodeje na unijním trhu. Obilí přitom původně mělo směřovat do chudých afrických či blízkovýchodních zemí. Evropští zemědělci požadují po EU, aby přijala opatření, protože levnější ukrajinské obilí podle nich poškozuje domácí pěstitele.

"Těším se na rohlíky z ukrajinského obilí. Všichni kolem nás jeho dovoz zakázali, jedině my ne. Vůbec to nechápu," zamyslela se Jaroslava Obermaierová pro ŽivotvČesku.cz ironicky.

Herečka na dotaz, jak v současnosti prožívá složitou dobu, která je těžká zejména pro lidi v důchodovém věku, uvedla, že díky herectví je »v pohodě«, lituje však těch, kteří si přivydělat nemohou.

"Já ve svých sedmasedmdesáti letech pracuji, díky tomu si mohu koupit to, co potřebuji, ale stejně mě to štve. Kdybych nepracovala, tak by to bylo asi horší. Je mi líto těch údajně »bohatých« důchodců, kteří třeba kulhají a nemohou pracovat, těch mi je líto. Pan Fiala nás nenechá padnout. Slíbil to? Já mu věřím," dodala pro ŽivotvČesku.cz s jistou dávkou sarkasmu v hlase herečka.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.