Reklama:

Jasná slova ministra Adama Vojtěcha, jestli dosluhující vláda sáhne k nepopulárnímu lockdownu

Exministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Exministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 11. 2021

Vývoj epidemie se nedaří významně brzdit přísnějšími opatřeními, která byla zavedena. V Česku za neděli přibylo 2996 nově odhalených případů nákazy koronavirem. V pondělí se uskuteční další kolo testování žáků na koronavirus, koná se v 31 okresech vybraných podle nepříznivého vývoje epidemie. Někteří odborníci upozorňují, že Česko směřuje k nevyhnutelnému lockdownu, aby nedošlo k přeplnění kapacit zdravotnického systému. Podle ministra Adama Vojtěcha (35) v tuto chvíli lockdown nepřinese do společnosti řešení.

Reklama:

"Lockdown není v plánu, přistoupit k němu nechceme. My jsme řekli, že se chceme bavit o nějakých režimových opatřeních a nedokážu si představit, že když tady máme přes 6 milionů očkovaných, uděláme plošný lockdown. Jak by to opatření bylo dodržováno? Jedna věc je nastavit opatření na papíře, ale druhá věc je, jak by to ve společnosti zarezonovalo a jestli vůbec by to bylo dodržováno ze strany lidí, kteří z většiny jsou proočkováni. Je otázkou je, jestli by akceptovali, že musí do lockdownu kvůli tomu, že proočkovanost není taková, jakou bychom potřebovali. Je to tedy spíše otázka psychologická až filozofická. Bude se to určitě ještě debatovat, ale nemyslím si, že tato vláda přistoupí k lockdownu," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz dosluhující šéf rezortu zdravotnictví.

Počet úmrtí souvisejících s covidem vzrostl za neděli na 31 053. V posledních dnech umírají denně zhruba čtyři desítky osob. Aktuální data ukazují, že v nemocnicích je s onemocněním covid-19 více než 2690 pacientů, z toho 393 na JIP.

Reklama:

Obecně platí, že za neděli bývají čísla nižší, protože se méně testuje. I když rozdíl mezi týdny není velký, podle statistiků epidemie nadále sílí.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: