Je důležité, aby bylo očkování prosazeno jakýmikoliv prostředky, říká Václav Hořejší. Popsal nebezpečnost varianty delta

Profesor imunologie Václav Hořejší
Profesor imunologie Václav Hořejší
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 4. 7. 2021

Za opětovným zrychlováním epidemie je podle odborníků nakažlivější mutace delta. Té bylo v Česku dosud zachyceno 126 případů, z toho 6 za uplynulý týden. Vakcíny proti ní sice ochrání, ale jejich účinnost je o něco nižší a pro část populace bez protilátek může být velkým rizikem. Profesor imunologie vysvětlil, proč je potřeba se proti ní chránit a učinit vhodná opatření. "Musíme se udržet na co nejnižším počtu případů proto, že kdyby se vyskytla ještě horší varianta než delta, která by protilátkám unikala a rozšířila by se, byli bychom v háji. Znamenalo by to, že bychom se vrátili na úplný začátek," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Václav Hořejší (71).

Laboratoře v Česku zatím potvrdily 126 případů koronaviru varianty delta. Tato mutace, dříve označovaná jako indická, je nakažlivější než běžný virus i než varianta alfa, známá také jako britská. Podle uznávaného imunologa jsou opatření, která proti ní jsou či budou učiněna, v pořádku a nutná. Nastínil, co by se stalo, kdyby stát na vzestup nakažených zatím nejzákeřnější variantou koronaviru nereagoval.

"Kdyby se taková vysoce infekční varianta rychle rozšířila do nechráněné populace, mohlo by najednou onemocnět mnoho z těch milionů lidí, kteří nejsou chráněni vakcínou ani protilátkami po prodělání nemoci. I kdyby mezi nimi bylo jedno promile úmrtí, pořád by to bylo několik tisíc a ještě víc by bylo hospitalizací. Kdyby se mutaci delta nekladl žádný odpor, mohlo by to takhle dopadnout," řekl pro ŽivotvČesku.cz Václav Hořejší.

Odborníci už v minulosti uváděli, že koronavirus mutuje v podstatě neustále, ale naštěstí jen naprosté minimum mutací je významných a může ovlivnit následující vývoj epidemické situace. Podle Václava Hořejšího je nutné se dostatečně proočkovat a dodržovat opatření před vznikem varianty, která může mít schopnost protilátky obejít.

"Musíme se udržet na co nejnižším počtu případů proto, že kdyby se vyskytla ještě horší varianta než delta, která by protilátkám unikala a rozšířila by se, byli bychom v háji. Znamenalo by to, že bychom se vrátili na úplný začátek, mohli by být infikováni i očkovaní lidé a vznikla by v podstatě nová pandemie, musela by se vyvinout nová vakcína. Tomu se dá do značné míry zabránit tím, že epidemii budeme mít pod kontrolou tak, abychom byli schopni při nízkém počtu nových nákaz identifikovat ohniska nové mutace, izolovat je, vytrasovat kontakty a ubránit se tomu," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz profesor imunologie.

Stejně jako podle mnoha dalších odborníků, i podle Václava Hořejšího hraje očkování klíčovou roli v boji s pandemií. "Je důležité, aby bylo očkování prosazeno jakýmikoliv prostředky. Mrzí mě, že u nás se klade důraz na to, že to musí být dobrovolné. Existují prostředky, kterými by si to stát mohl vynutit, kdyby chtěl a myslím si, že k tomu nakonec bude muset dojít. Stimulace může být buď negativní, nebo pozitivní, například výhody či odměny. Je to kritická věc, musíme co nejrychleji proočkovat národ na 90 procent. Je to v celospolečenském zájmu tak důležité, že se s tím dá máloco srovnat," uvedl pro ŽivotvČesku.cz držitel ceny Česká hlava, tedy nejvyššího vědeckého ocenění v České republice.

V České republice jsou stále v platnosti některá opatření, ta se ale podle molekulárního imunologa míjí účinkem. "Stát je slabý v tom, že existující opatření není ochoten vymáhat. To, že lidé mají chodit do hospody jen s testem nebo potvrzením o očkování, nikdo nekontroluje. Když byly na vrcholu jedné z vln demonstrace na náměstí v Praze, policie nic nedělala a koukala, přitom měla napařit pokuty. Když to bylo v Berlíně, tak lidi rozehnali vodními děly. Jinde se opatření vymáhají a nevím, proč to u nás nejde. Například hygienické stanice ale nemají na kontroly ani personál," dodal Václav Hořejší pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.