Je matematicky jasné, že indická mutace dorazí. Je nutné dál tlačit na očkování, říká Milan Kubek

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 16. 6. 2021

Prezident České lékařské komory Milan Kubek (53) důrazně varuje před tím, aby Česká republika nepodlehla sebeuspokojení z toho, že epidemie koronaviru ustupuje. Nesmí se stát, že se budou opakovat loňské chyby. "Je matematická jistota, že indická varianta se u nás objeví," řekl Milan Kubek pro ŽivotvČesku.cz s tím, bude nutné důsledně kontrolovat lidi, kteří se budou vracet ze zahraničí.

V úterý přibylo v Česku 213 případů nemoci covid-19, což je zhruba o dvě pětiny méně než před týdnem. Počet pacientů s covidem-19 po pondělním nárůstu zase klesl, a dostal se tak znovu na nejnižší úroveň od konce loňského srpna.

Státní zdravotní ústav (SZÚ) potvrdil dosud v Česku 27 případů indické, 59 případů jihoafrické varianty koronaviru a sedm nových případů brazilské varianty.

Prezident České lékařské komory Milan Kubek varuje před tím, aby Češi nepodlehli dojmu, že nad koronavirem se zvítězilo. Velké obavy má z toho, co se stane po prázdninách, které mnoho lidí využije k cestování do zahraničí.

"Pokles nových případů je znatelný a trvalý. Pokud si to nepokazíme, tak bychom mohli být z nejhoršího venku. Nesmíme ale propadnout pocitu sebeuspokojení, jako se to stalo vloni. Není čas slavit vítězství nad epidemií, ale je třeba hlídat případná ohniska, která budou vznikat asi i o prázdninách a pravděpodobně budou souviset s dovozem viru ze zahraničí. Je potřeba podchytit ty, kteří se do České republiky vrací. Lidé s kompletním očkováním, tedy opravdu dvě dávky, by asi nemuseli, ale všichni ostatní by měli projít PCR testem. I přes prázdniny by se chirurgické roušky měly nosit v obchodech, ve veřejné dopravě, v kulturních zařízeních, ve veřejných budovách... Je rozhodně lepší žít s omezením, než riskovat, že skončíme v lockdownu," vysvětlil Milan Kubek pro ŽivotvČesku.cz s tím, že je jisté, že případy tzv. indické varianty koronaviru se v Česku v létě budou objevovat.

Epidemie covidu v Česku druhý den v řadě zrychlila. Ve středu přibylo 2403 potvrzených pří...

"Je to matematická jistota. Indická varianta se u nás už objevila a zabránit se tomu nedá. Je nutné ale podchytit její ložiska, přijmout karanténní opatření, aby se nerozhořel nějaký požár. U lidí, kteří jsou kompletně očkovaní, je pravděpodobnost těžkého průběhu poměrně nízká, ale je zde velká skupina lidí, kteří z různých důvodů očkováni nejsou. Buď na ně ještě při očkování nedošlo, nebo to jsou různí odmítači a váhavci. Je třeba vyvíjet soustavný tlak, aby se co nejvíce lidí nechalo naočkovat. V současné době je míra proočkovanosti pořád malá, jsme pod průměrem Evropské unie," upozornil prezident České lékařské komory na to, že léto by mohlo zasít další velké problémy v boji s epidemií.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.