Je možné, že koronavirus zůstane už napořád, bojí se WHO. Přirovnává ho k HIV

Koronavirus: Takhle vypadá boj v první linii.
Koronavirus: Takhle vypadá boj v první linii.
Foto: Reprofoto ČT
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 5. 2020

Blíží se boj s koronavirem ke zdárnému konci? Ani náhodou, myslí si krizový expert Mike Ryan ze Světové zdravotnické organizace (WHO). Podle něj je možné, že nemoc Covid-19 se nikdy nepodaří vymítit. Stále neexistuje vakcína ani lék. Na obojím ale pracují vědecké týmy z celého světa.

„Tento virus se možná stane dalším endemickým virem v našich komunitách," obává se Mike Ryan, krizový expert z WHO. Nevyloučil, že koronavirus podobně jako HIV nikdy nevymizí.

Podle odborníka se nedá přesně určit, kdy koronavirová hrozba nad lidstvem přestane vznášet. Všechno stojí na úspěchu vědeckých týmů, kteří teď pracují na několika vakcínách. Stejně tak ještě neexistuje lék šitý přímo na míru Covidu-19.

Práce na vakcíně

Na vakcíně pracují týmy z celého světa, v přípravě jich je asi 100. Nikdo ale neví, kdy se podaří vývoj dokončit a zda bude alespoň jedna z vakcín účinná. Ryan upozornil, že na spalničky sice očkování máme, ale nemoc stále existuje.

Ve světě se koronavirem nakazily více než 4 miliony lidí, téměř 300 tisíc nemoci Covid-19 podlehlo. V Česku se epidemiologická situace v posledních dnech vyvíjí příznivě.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.