Je otázka, zda je zapotřebí čekat ještě měsíc s odkládáním respirátorů, říká právník Ondřej Dostál v reakci na slova epidemiologa Maďara

Právník Ondřej Dostál
Právník Ondřej Dostál
Foto: Se svolením Ondřeje Dostála
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 2. 2022

Respirátory by se mohly podle epiemiologa Rastislava Maďara (48) postupně začít odkládat od poloviny března. V pořadu Otázky Václava Moravce řekl, že na různých místech to bude postupně podle připraveného plánu pro ministerstvo zdravotnictví. Očkovaní, kteří se nakazili variantou omikron, podle odborníků nemusí spěchat s posilující dávkou. Lepší je mít vyšší ochranu před podzimní vlnou. Pro ŽivotvČesku.cz se v souvislosti s odložením ochrany úst a nosu vyjádřil právník a expert na zdravotní právo Ondřej Dostál (42). Ten je názoru, že respirátory by se mohly odložit již nyní.

"Pokud se bude naplňovat predikce, která existuje, a nedojde na ten nejhorší scénář, jehož pravděpodobnost je možná deset procent, mohli bychom někde začít opouštět respirátory, postupně, ne všude najednou, někdy v polovině března," uvedl děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity, který je šéfem epidemiologické skupiny poradního orgánu ministerstva, Národního institutu pro zvládání pandemie.

Viroložka Ruth Tachezy, která se s epidemiologem Rastislavem Maďarem setkala u jednoho stolu v rámci pořadu, varovala před tím, že by se po odeznění vlny omikronu z neproočkovaných komunit mohla začít znovu šířit nebezpečnější předchozí varianta koronaviru delta.

Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila právníka Ondřeje Dostála, jak situaci ohledně nošení ochrany úst a nosu vnímá. "Především Otázky Václava Moravce byly dnes nevyvážené, protože to bylo MeSES proti MeSES a shodli se na opatřeních. Ale jsou země, kde jsou respirátory jen doporučené a nejeví se, že by tam byl vývoj epidemie nějakým způsobem horší než u nás, takže je otázka, zda je zapotřebí čekat ještě měsíc s rozvolněním této povinnosti," uvedl.

Premiér Petr Fiala (57) tento týden avizoval, že pokud se bude epidemie vyvíjet dobře, zůstanou z opatření od 1. března zřejmě už jenom respirátory. V současné době jsou povinné ve veřejných vnitřních prostorech včetně pracovišť a v hromadné dopravě.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.