Je s podivem, že soud kvůli Čapímu hnízdu začne v počátku prezidentských kampaní, uvedl Andor Šándor. Měli jsme se poučit, dodal

Andor Šándor
Andor Šándor
Foto: Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 8. 6. 2022

Soud s expremiérem Andrejem Babišem (67) a jeho bývalou poradkyní Janou Nagyovou, dříve Mayerovou, v kauze Čapí hnízdo začne pražský městský soud projednávat 12. září. Soudce Jan Šott totiž nevyhověl návrhům na předběžné projednání obžaloby. Podle bývalého předsedy vlády to není žádné překvapení, možnou souvislost s blížícími se prezidentskými volbami přiblížil pro ŽivotvČesku.cz bývalý šéf vojenské rozvědky Andor Šándor (64).

Přibližně čtyři měsíce před prezidentskými volbami a jedenáct dní před komunálními volbami začne pražský městský soud projednávat kauzu známou jako Čapí hnízdo. Andrej Babiš i jeho někdejší poradkyně vinu odmítají, expremiér to zopakoval i tentokrát.

"Kauza fatálně pošpinila mě, moji rodinu, ale i moje současné a bývalé kolegy. Za tu dobu, co se případ táhne, ovlivnila neuvěřitelné množství voleb. V září ten vykonstruovaný a účelový pokus o moji kriminalizaci bude pokračovat. A to opět jen pár dní před dalšími volbami," uvedl pro ČTK. Doplnil, že i tak věří ve spravedlnost. "Nikdy jsem nic trestného neudělal, což se týká i této 15 let staré věci, a jsem připraven to u soudu prokázat," dodal.

Obžaloba ho viní z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů EU, podle trestního zákoníku jemu i Nagyové hrozí až desetileté vězení. Žalobce Jaroslav Šaroch podle dřívějších informací navrhuje pro expremiéra v obžalobě tříletou podmínku a peněžitý trest deset milionů korun, pro Nagyovou pak žádá stejný podmíněný trest, zaplatit by měla půl milionu korun.

Nad »načasováním« se podivuje i bývalý šéf vojenského zpravodajství Andor Šándor. "Aniž bych chtěl předjímat rozhodnutí soudu, tak je pro mě jako pro právního nihilistu s podivem, že tato podle mě ne příliš složitá kauza se tak dlouho »pinkala«, až to teď vychází na očekávaný start prezidentských kampaní. Případná kampaň Andreje Babiše totiž začátkem soudního líčení bude poznamenána, neumím si ale představit, zda mu to může výrazně pomoct, nebo výrazně uškodit. U lidí, kteří mu fandí dneska, mu to neuškodí, u lidí, kteří jsou dnes proti němu, to bude stejně jedno," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

Hlavní líčení se podle soudní databáze uskuteční od pondělí 12. září do pátku 16. září, následně pak v týdnech od 26. září a od 17. října, v obou případech není jednání nařízené ve středu. Ve stejné době, konkrétně 23. a 24. září, se v Česku uskuteční komunální a senátní volby.

"Lidská paměť je krátká a uvidí se, jestli bude Andrej Babiš pokračovat v té kampani »Za Babiše bylo líp«, protože na podzim se dá očekávat, že řadě lidí bude hlavně z ekonomického pohledu podstatně hůř. Tím on přitom může velmi dobře kontrovat tomu soudu a umím si představit výroky typu »takhle to na mě vládnoucí garnitura připravila«. Tomu se dalo předejít, kdyby kauza Čapí hnízdo byla už dávno vyřešena," popsal pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor.

Podstatou kauzy je to, že Čapí hnízdo původně patřilo Babišovu holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se však přeměnilo na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získalo padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu nemělo nárok. Akcie údajně vlastnily Babišovy děti a partnerka. Společnost se po několika letech pod Agrofert vrátila. V roce 2017 Babiš vložil holding do svých svěřenských fondů.

Andor Šándor poukázal i na to, že v Česku byla v minulosti řada kauz, které se táhly příliš dlouho a ničily lidem životy. "Z toho jsme se měli poučit, aby ten pravomocný verdikt byl mnohem dříve než za deset nebo patnáct let. To jsou věci, které by se ve vyspělé demokracii dít neměly, obzvlášť když se často nezdály tak složité," dodal pro ŽivotvČesku.cz.  

Obžaloba Andreji Babišovi neznemožňuje kandidovat na prezidenta. Podle ústavy a zákona o volbě prezidenta může být zvolen každý občan, který je volitelný do Senátu, pokud mu nebyla omezena svéprávnost k výkonu volebního práva. Expremiér v neděli v České televizi řekl, že neoznámí případnou kandidaturu na prezidenta v září, jak dřív avizoval. Rozhodnutí prý oznámí až na poslední chvíli, přesný termín ale neuvedl.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.