Je třeba opatrnost a ne vzbuzovat třeba plané naděje na rozvolnění, říká Olga Richterová

Pirátská poslankyně Olga Richterová
Pirátská poslankyně Olga Richterová
Foto: Archiv Olgy Richterové
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 18. 1. 2021

Vláda České republiky bojuje s koronavirem pomocí přísných restrikcí. Ovšem společnost se vlivem dlouhých opatření, v nichž dominují uzavřené provozovny, čím dál více polarizuje. "Kompenzace, jak je vláda představuje, nereflektují zoufalou realitu," uvedla pro ŽivotvČesku.cz poslankyně za Piráty Olga Richterová (35), která není spokojená s tím, co vláda předvádí ohledně očkování a tajení některých dat.

Za neděli přibylo v České republice 2618 nově potvrzených případů nákazy koronavirem. Proti minulé neděli je to pokles o 1700 případů. V nemocnicích je s nákazou 6473 lidí, nejméně za téměř dva týdny. Počet pacientů ve vážném stavu ale zůstal nad 1100. Denní počty úmrtí s covidem-19 se od počátku ledna většinou drží nad 150.

To je statistika, která v části veřejnosti vyvolává dojem, že je čas na rozvolnění vládních restrikcí. Premiér Andrej Babiš (66) oznámil, že vláda v pondělí bude jednat o tom, že by se otevřely obchody s dětským oblečením a obuví, obchody se spodním prádlem a papírnictví. Další rozvolňování vláda podle Babiše neplánuje.

Poslankyně Pirátů Olga Richterová souhlasí s tím, že otevření maloobchodu by nemělo znamenat obrovské riziko, zároveň ale varuje před přílišným optimismem.

"V tuto chvíli je velmi vysoká virová nálož v populaci, je třeba opatrnost a ne vzbuzovat třeba plané naděje na rozvolnění v nějakém bližším horizontu. Každý den zemře okolo 100 až 150+ osob. K tomu bude hrát roli nejspíš také britská varianta koronaviru," řekla pro ŽivotvČesku.cz Olga Richterová. Poslankyni se nelíbí, že veřejnost nemá pravidelný přístup ke statistice o počtu očkovaných.

"Před několika týdny jsme za Piráty žádali pravidelné informace o počtech očkovaných. Zatím nic nepřišlo. Jak to, že ani členové zdravotního výboru parlamentu nedostávají informace? Andrej Babiš je má. Nehledě na to, že je má mít pravidelně každý den i veřejnost," zdůraznila pro ŽivotvČesku.cz poslankyně podle průzkumů druhé nejsilnější politické strany.

Otevření služeb a gastronomie je podle poslankyně závislé na tom, jak Česko bude zvládat očkovací proces. Veřejnost by měla data znát.

"Statistiky ukazují, že nejmenším rizikem by mohl být maloobchod. Například Piráty tolik zmiňované dětské oblečení a boty. Ostatně pravidla pro bezpečné fungování maloobchodu jsme s našimi odborníky představili vládě již v první vlně. Základem k otevření běžného života služeb a gastronomie je dobrovolné proočkování populace tak rychle, jak to jen bude možné. Současná rychlost očkování mě bohužel nenaplňuje optimismem. A kompenzace, jak se vláda na vybrané segmenty postupně přestavuje, nereflektují často zoufalou realitu. Na některé provozy a typy subjektů se nadto kompenzace nevztahují vůbec. Nyní po dvou měsících našeho intenzivního tlaku konečně Mikuláš Ferjenčík společně s Lukášem Kolaříkem vyjednali s ministryní financí Alenou Schillerovou, že bude možné čerpat kompenzace i v insolvenci. Stále však musí OSVČ z kompenzací platit zálohy na sociální a zdravotní. Reálně to je tedy cca 10 tis. měsíčně. Stejně tak se liší postavení provozoven v nájmu od těch, které splácejí hypotéky. Vládní přístup »dáme těm, kdo více křičí« zkrátka nefunguje," uvedla pro ŽivotvČesku.cz Olga Richterová, která se obává, že nedostatečné kompenzace povedou k vlně krachů či žalob.

"V Krizovém zákoně se slibuje náhrada škody, což by mělo odpovídat ztrátě obratu, tedy rakouský model. Kompenzace nákladů, nadto ve výši reálně slibované vládou, je nedostatečná a povede buď k vlně krachů, nebo k vlně žalob, nebo k obojímu," upřesnila poslankyně Pirátů pro ŽivotvČesku.cz.

Olga Richterová považuje za problematické, že vláda některá odvětví ekonomiky škrtí, ale ostatní nechává běžet bez restrikcí. Poslankyně se domnívá, že opatření dopadají hlavně na české podnikatele.

"Vláda nechala jet skoro bez restrikcí cca půlku ekonomiky, zatímco druhou půlku škrtí »provazem«. Z makro pohledu je to o to děsivější, že ta povolená ekonomika je v zahraničních rukou a ta zaškrcená je spíše naše česká," dodala Olga Richterová pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.