Je tu Mikuláš s čerty: Často to dělají opilci a necitliví lidé. Měli by za ně chodit ti, kteří mají rádi děti, uvedl odborník
Jako již tradičně patří 5. prosinec ke dni, kdy chodí po městech a vesnicích Mikuláš v doprovodu anděla a čerta. Pro mnohé děti však tato dlouholetá tradice může znamenat velký stres a vyvolávat v nich strach především kvůli strašidelným čertům. Pro ŽivotvČesku.cz psycholog promluvil o tom, co je největším problémem, že se děti tolik bojí a jak tomu zabránit.
K začátku prosince patří tradice, kdy chodí Mikuláš, který rozdává hodným dětem sladkou nadílku a zlobivým uhlí nebo bramboru. Doprovází ho laskavý anděl, ale také čert, který má působit jako strašidelný »prvek«. Jenže často se stane, že pohádková postava z pekel dokáže vystrašit více, než je zdrávo.
"Musí to dělat normální lidé, kteří mají rádi děti. Ideálně tedy kamarádi rodiny nebo známí. Velkým problémem je, že to dělají mnohdy různí opilci a necitliví lidé. Připijí se, začnou se chovat jako burani a mají radost, že se jich děti bojí, což je samozřejmě špatně. Takže jde hodně o to, kdo ty role ztvární," vyjádřil se psycholog Jeroným Klimeš pro ŽivotvČesku.cz.
"Mikuláše většinou hraje takový ten hodný pán, který nemá sílu umravnit čerta. Často si lidé s přebytkem testosteronu rádi zahrají na čerty a děsí děti. Hodně ty role hrají mladí kluci, ne dospělí chlapi od rodin, kteří by to měli dělat v rámci aktivní péče o děti. Strašení bylo součástí lidového folkloru a jedná se o sociální akci, která má působit i výchovně - děti se mají učit, uklízet a chovat se slušně. A pokud to nedělají, tak je to špatně. Je to výchovné a mělo by se to opakovat stále. Lidé mají pocit, že jsou beztrestní, riskují životy, dělají hlouposti, a pak se diví," dodal uznávaný odborník, psycholog Jeroným Klimeš, pro ŽivotvČesku.cz.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.