Jeden lepší a druhý horší: Ministr Adam Vojtěch promluvil o dvou scénářích, jak se patrně bude covid do budoucna chovat

Exministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Exministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 25. 9. 2021

I když se někteří odborníci obávali, že se po prázdninách situace ohledně vývoje epidemie může významně zhoršit, situace není nikterak dramatická ve srovnání se stejným obdobím v loňském roce. V pátek v Česku přibylo 502 případů nákazy covidem-19, o 64 víc než před týdnem. Počet hospitalizovaných v mezitýdenním srovnání klesl o deset na 169. V těžkém stavu je 27 z nich. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (34) jsou nejpravděpodobnější dva scénáře, jakým směrem se onemocnění covid-19 vydá.

Od začátku epidemie, která v Česku začala loni na jaře, se koronavirus prokázal u 1,69 milionu lidí. Většina se uzdravila, 30.452 nakažených zemřelo. Tento týden ministerstvo eviduje zatím 11 mrtvých. Minulý týden jich bylo 13 a v druhém zářijovém týdnu bylo šest zemřelých. K situaci, kterou přinesly poslední vlny epidemie, by už nemělo podle odborníků dojít. A to zejména vlivem očkování, které je jedinou zbraní v boji s novým typem koronaviru. Redakce ŽivotvČesku.cz šéfovi rezortu zdravotnictví položila otázku, jak to bude se čtvrtou dávkou vakcíny, potažmo zda v dalším roce by mohla být v souvislosti s šířením viru jiná, než aktuálně je.

"V tuto chvíli je to něco, co nelze přesně říct. Zatím nemáme data pro to, abychom mohli vyhodnotit, zda bude potřeba čtvrtá dávka. Onemocnění covid-19 se může vyvíjet dvěma scénáři. Buď to bude scénář, že virus bude oslabovat a bude mírnější, bude mít menší dopady na lidský organismus a nebude už nebezpečný ani pro rizikové skupiny. Pak je tu druhá varianta, že se virus bude chovat podobně jako chřipka, která může být pro rizikové skupiny nebezpečná a pak bude na místě pokračovat v očkování, ale v jaké frekvenci, to je otázka. Je potřeba virus sledovat, jak se bude do budoucna chovat," řekl pro ŽivotvČesku.cz ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Tempo očkování proti covidu několik týdnů klesá. V pátek dali zdravotníci zhruba 13.170 injekcí s vakcínou, před týdnem jich bylo přibližně o 1500 víc. Ukončené očkování má v zemi přes 5,9 milionu lidí, tedy asi 55 procent obyvatel. Očkovat se mohou zájemci od 12 let. Lidé, kteří mají osm měsíců po ukončeném očkování, mají nárok na posilující dávku. Tuto možnost k dnešku využilo 2400 lidí ze zhruba deseti tisíc dotčených. Letos se bude moci nechat znovu očkovat více než milion obyvatel.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.