Jednoduché tipy, jak ochladit místnost v horku

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: fizkes / Shutterstock
Redakce |
[email protected]
Publikováno: 20. 7. 2022

Teplo je příjemné, pokud sedíme na pláži nebo u bazénu s nápojem v ruce. Ale může to být docela nepříjemné při usínání a během dne v práci. Naštěstí existují snadné způsoby, jak ochladit byt o několik stupňů i bez klimatizace. Přečtěte si účinné tipy, které vám pomohou ochladit místnost a cítit se v letních vedrech příjemněji.

Zatáhněte přes den závěsy nebo žaluzie

Pokud v teplých měsících necháte okna otevřená, umožníte slunečním paprskům pronikat do místnosti po celý den. Proto je důležité mít přes den zatažené žaluzie nebo závěsy. Takové blokování slunce vám pomůže ochladit místnost i bez klimatizace.

Pokud máte v pokoji okno, na které dopadá hodně přímého slunečního světla, pořiďte si co nejdříve zatemňovací závěsy a v době, kdy je slunce nejsilnější, je zatáhněte. V opačném případě se váš pokoj může proměnit ve skleník, což rychle pocítíte.

Otevřená okna a dveře v noci

Jedná se o jeden z nejúčinnějších a nejrychlejších způsobů, jak ochladit teplý vzduch v místnosti i bez klimatizace. Navíc je velmi zdravé spát při otevřeném okně, protože vám umožní dýchat čerstvý vzduch po celou noc. Zároveň se váš pokoj ochladí, protože teplota v noci je výrazně nižší než přes den.

Těsně před spaním otevřete okna v ložnici dokořán. Pokud to nestačí, otevřete také vnitřní dveře. Otevřením oken se vytvoří příjemný vánek a místnost se ochladí.

Před ventilátor umístěte led nebo studenou vodu

Jedná se o skvělý způsob, jak během dne ochladit byt. Pokud před ventilátor umístíte studenou vodu nebo led a zapnete jej, ventilátor bude rozfoukávat chlad kolem. Tím se místnost ochladí a vy rychle pocítíte závan chladného vzduchu. Při použití této techniky je dobré zavřít dveře a okna, aby se studený vzduch udržel uvnitř.

Při použití této metody si dávejte pozor na oči. Sezení přímo před ventilátorem by je mohlo dráždit.

zdroj foto: fizkes / Shutterstock

Spát blíže k zemi

Teplý vzduch v místnosti má tendenci stoupat vzhůru ke stropu. Proto doporučujeme v létě postel rozebrat a zkusit spát na matraci pouze v noci. Můžete vyzkoušet i variantu bez matrace a zjistit, zda si všimnete rozdílu. Pokud je spaní na zemi příliš nepohodlné, zkuste použít matraci.

To je opravdu dobrý způsob, jak usnout ve velkém horku. Dlažba v bytě je obvykle chladná a na tvrdý povrch si časem zvyknete. Koneckonců se říká, že spaní na zemi je to nejzdravější, co můžete pro svou páteř udělat.

Použití ventilátorů

V horku budou ventilátory vašimi nejlepšími přáteli. Věděli jste, že ve skutečnosti neochlazují vzduch, ale pouze vytvářejí mírný vánek? Proto je důležité pečlivě promyslet, kam je umístíte.

Umístění ventilátorů

Najděte si chladnější část domu nebo bytu (pokud je venku nižší teplota, pomůže vám venkovní vzduch). Umístěte ventilátor do této části domu a nasměrujte jej do teplejší části domu. To pomůže přesunout chladnější vzduch z jedné místnosti do druhé.

Stropní ventilátory

Stropní ventilátory vám pomohou ochladit místnost i bez klimatizace. Jsou obecně levnější a zároveň představují skvělý způsob, jak cirkulací vzduchu v ložnici ochladit vzduch. Stropní ventilátory jsou úspornější a ekologičtější než klimatizace.

Správná instalace

Po instalaci ventilátorů je nezapomeňte správně nastavit. V létě by se měly otáčet proti směru hodinových ručiček. To pomáhá vytvářet proudění vzduchu směrem dolů a chladivý vánek v místnosti. V zimě by se naopak měl ventilátor otáčet ve směru hodinových ručiček, aby se vytvořilo vzestupné proudění.

zdroj foto: fizkes / Shutterstock

Optimalizujte ventilátory pro správný provoz

Pravidelné čištění

Pokud chcete, aby ventilátor správně fungoval a ochlazoval vzduch v místnosti, musíte jej pravidelně čistit.

Čištění okolí motoru

Pokud je stropní ventilátor zaprášený, může se motor rychleji zahřívat. To způsobuje pomalý chod ventilátoru. Nejméně jednou za měsíc odstraňte prach z okolí motoru ventilátoru suchým hadříkem.

Utahování šroubů

Kyvný ventilátor neochlazuje vzduch v místnosti tak účinně, jak by měl. Řádným utažením šroubů eliminujte případné viklání. Tím se nejen zlepší funkčnost ventilátoru, ale také prodlouží jeho životnost.

Otáčení správným směrem

V létě by se stropní ventilátory měly otáčet proti směru hodinových ručiček. Tím se vzduch stlačí směrem dolů a vytvoří se příjemný chladivý vánek.

Pokud se ventilátor netočí správným směrem, zkuste vyhledat přepínač na boku ventilátoru nebo si přečtěte návod k použití, abyste mohli přepnout směr otáčení.

Kontrola vlhkosti

Vlhkost vzduchu může v horku ještě zhoršit váš pocit. Odvlhčovač vám sice nepomůže ochladit teplý vzduch v místnosti, ale může odstranit nepříjemný lepkavý pocit.

Protože vlhkost v místnosti snižuje účinnost odpařování potu, můžeme se ve vlhkém prostředí cítit nepříjemněji. Proto je dobré investovat do kvalitního odvlhčovače.

Vyberte si chladné ložní prádlo

V létě si můžete vybrat prodyšné ložní prádlo, které vás ochladí. Jedním z nejlepších materiálů je bavlna.

Bavlna totiž dokáže regulovat tělesné teplo a rychle absorbovat vlhkost. Díky těmto vlastnostem vám bavlněné povlečení zajistí maximální pohodlí při spánku. Bavlna je také udržitelná, šetrná k životnímu prostředí a má dlouhou životnost. Při nákupu využijte online agregátor, abyste nemuseli procházet jednotlivé eshopy. Třeba Biano nabízí přes 6 tisíc kousků povlečení na jednom místě.

Zbavte se elektroniky v ložnici

Spotřebiče a elektronika, jako jsou televizory, počítače a konzole, vytvářejí v místnosti velké množství přebytečného tepla. V horku se tak může stát, že si v ložnici budete připadat jako v peci.

Pokud tedy chcete snížit teplotu v místnosti o několik stupňů, měli byste odpojit elektroniku, kterou nutně nepotřebujete.

Kupte pokojové rostliny

Pokojové rostliny jsou v současné době velmi módní dekorací interiéru. Kromě toho, že dokážou zútulnit místnost, mohou ji také ochlazovat. Pokojové rostliny totiž přirozeně spotřebovávají horký vzduch v místnosti. Myslete i na to, jak zalévat rostliny, když budete na dovolené.

zdroj foto: fizkes / Shutterstock

Ukliďte nepořádek

Dalším účinným způsobem, jak ochladit místnost, je uklidit ji. Hromady oblečení a nepořádek mají tendenci absorbovat teplo a udržovat ho uvnitř. Čím méně nepořádku v místnosti máte, tím více prostoru vám zbývá pro odvádění tepla.  Vzduch se tak rychleji ochladí.

Velké množství nepořádku v místnosti může omezit proudění vzduchu, takže v horku je v místnosti ještě větší horko. Pokud se vám v ložnici povaluje oblečení na podlaze, uložte je do skříně a zavřete ji.

Instalace okenní klimatizace

Jedním z nejlepších způsobů ochlazení místnosti je instalace okenní klimatizace nebo pořízení přenosné klimatizace.

Tento typ klimatizace účinně ochlazuje vzduch pouze v jedné místnosti. Centrální klimatizace naopak ochlazuje celý dům, což trvá o něco déle. Instalace okenní klimatizace přitom není nijak složitá. Oba typy mají své nesporné výhody.

Použití přenosné klimatizace je ještě jednodušší. Není nutná žádná instalace, stačí ji v létě zapojit a je hotovo.

Zdroj foto: RossHelen / Shutterstock.com

Nepoužívejte troubu

Používání varné desky a trouby přirozeně zvyšuje vnitřní teplotu. Pokud máte v domě nebo bytě otevřený prostor (například moderní kuchyň spojenou s obývacím pokojem), horký vzduch z kuchyňských spotřebičů ho celý ohřívá.Pokud však omezíte používání spotřebičů na minimum, ušetříte v kuchyni energii a budete mít chladnější byt.

V horku je proto lepší připravovat saláty, držet se v chladné kuchyni nebo rozdělat gril na terase. Existuje mnoho chutných a zdravých receptů na přípravu jídel na grilu. Zkuste grilovat žebra, sýr nebo lososa.

Pokud potřebujete vařit každý den, a to i v horku, snažte se izolovat kuchyň od zbytku bytu zavřením dveří. Zvláště opatrně zavírejte dveře večer před spaním.

Nepoužívejte bubnovou sušičku

Spuštění sušičky a pračky v horku zaručeně způsobí zvýšení teploty v interiéru. Ve velmi horkých dnech se snažte odložit praní na později, abyste se vyhnuli zvýšení teploty v bytě během největších veder.

Ekologické sušení

Místo sušení v sušičce vyvěste v létě prádlo ven na šňůru nebo sušák. Slunce a vánek jsou nejlepším způsobem, jak rychle a ekologicky usušit oblečení. Slunce navíc oblečení vydezinfikuje, rychle vysuší a vy si budete moci užívat o něco chladnějšího bytu s nižší vlhkostí.

Studené obklady

Tato metoda vám sice nepomůže ochladit se, ale může vám zpříjemnit chvíle a snížit tělesnou teplotu. Na pulzující části těla přiložte houbu nebo ručník namočený ve studené vodě.

Nezapomeňte: Pulzní body na těle jsou místa, kde je krev nejblíže kůži. Do této kategorie patří zápěstí, krk, lokty, kotníky a chodidla.

Zdroj foto: Chutima Chaochaiya / Shutterstock

Zmrazení povlaku na polštář

Chladivý polštář při usínání oceníme v horku všichni. Ačkoli to není způsob, jak ochladit pokoj, pomůže vám to mírně ochladit tělo před usnutím.

Přes den zabalte povlak na polštář do igelitového sáčku. Zabalený povlak na polštář vložte do mrazničky. Těsně před spaním povlak na polštář vytáhněte a položte ho na polštář.

Tato metoda vám v horku poskytne uklidňující účinek a chladivý efekt, který by měl trvat dostatečně dlouho, abyste mohli klidně usnout.

Proč se v horku špatně usíná?

Vyšší noční teploty mohou v letních měsících způsobovat neklid a nepohodlí. Teplý vzduch v ložnici může narušit termoregulační schopnosti těla a způsobit únavu.

Tělesná teplota významně ovlivňuje nástup a kvalitu spánku. Vyšší tělesná teplota je navíc spojena se sníženou kvalitou regeneračního spánku, a proto v létě často pociťujeme únavu po probuzení.

Tipy pro zlepšení spánku v horku

Největším problémem v horku je usínání. Kromě ochlazení místnosti existují i další způsoby, jak vám pomoci usnout. Přečtěte si, které z nich jsou nejúčinnější.

Zdroj foto: Stokkete / Shutterstock

Hydratujte své tělo

V horku se vaše tělo přirozeně potí, což může snadno vést k dehydrataci. Proto je třeba v létě dodržovat pravidelný pitný režim. Pokud je vaše tělo hydratované, budete lépe spát.

V horku byste měli vypít alespoň 2 litry vody denně. Ale čím více pijete, tím lépe.

Vyhněte se příliš studeným nápojům. V horku mohou způsobit náhlý šok organismu, který může vést k bolesti v krku nebo horečce.

Vyhněte se večer modrému světlu

Moderní technologie, jako jsou počítače, televize a chytré telefony, vyzařují modré světlo, které blokuje spánkový hormon. Pokud si začnete všímat kvality svého spánku po večeru stráveném u počítače a po klidném večeru stráveném s knihou, určitě zaznamenáte rozdíl.

Pamatujte si:Ideální je vyhnout se modrému světlu alespoň 3 hodiny před spaním. Pokud to není možné, pokuste se zmírnit tento efekt použitím nočního režimu technologie, úpravou jasu nebo pořízením brýlí s blokováním modré barvy.

Fyzická únava těla během dne

Pravidelné cvičení je velmi prospěšné nejen pro tělo, ale i pro mysl. Fyzická aktivita během dne pomáhá zlepšit kvalitu spánku a urychlit usínání v noci. Doporučuje se však cvičit ráno, nikoli večer.

Večer by tělo mělo být v klidu a pomalu se připravovat na spánek. Zkuste si během dne najít nějakou fyzickou aktivitu, která vás bude bavit. Nezáleží na tom, zda jde o tanec, fitness, běh nebo práci na zahradě. Pokud vás tato činnost naplňuje, udržujte si disciplínu a nemusíte se do ní nutit každý den.

Lehká večeře

Pokud si před spaním dáte těžké jídlo, vaše tělo musí vynaložit hodně energie na jeho strávení. To mu brání v plném odpočinku.

Poslední denní jídlo snězte alespoň 4 hodiny před spaním. A zvolte lehčí variantu, například salát, grilovanou zeleninu nebo rybu.

Upozornění: Vyhněte se těžké mouce a tučným jídlům!

Udržujte svou mysl v klidu

Než usnete, vyčistěte si mysl. Zkuste alespoň 15 minut meditovat, cvičit jógu nebo se věnovat meditační činnosti, například strečinku. Pokud jste tyto metody ještě nikdy nezkoušeli, nezoufejte. Na internetu najdete spoustu návodů, jak meditovat nebo cvičit jógu, a dokonce i spoustu návodů na vyšívání nebo háčkování.

Skvělou metodou pro uklidnění je také vytvoření pravidelného rituálu před spaním. Zapalte svíčky, pusťte si relaxační hudbu a uvolněte se. Každodenním opakováním tohoto rituálu dáte tělu najevo, že se blíží čas spánku.

Nezapomeňte: Pokud se vám před spaním honí hlavou spousta myšlenek, může se vám špatně usínat. Spánek může být velmi nekvalitní.

Vyzkoušejte esenciální oleje

Účinnou a zároveň příjemnou metodou pro zlepšení spánku jsou esenciální oleje. Jedním z nejúčinnějších olejů pro navození spánku je levandulový esenciální olej.

Náš tip: Smíchejte několik kapek levandulového esenciálního oleje se studenou vodou v lahvičce. Pak ji použijte jako difuzér před spaním. Můžete si také pořídit difuzér nebo levandulový polštářek.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.