Jestli návratem dětí do škol chtějí přiživit epidemii, je to nejlepší způsob, tvrdí vědec Jaroslav Flegr

Jaroslav Flegr - evoluční biolog a parazitolog
Jaroslav Flegr – evoluční biolog a parazitolog
Foto: Jaroslav Flegr
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 11. 2020

V současné době se významně řeší návrat žáků a studentů do školních lavic. Podle ministra školství Roberta Plagy k tomu dojde pro prvňáky a druháky k 18. listopadu. To ale považuje za vysoce rizikové evoluční biolog a vědec Jaroslav Flegr (62), který pro ŽivotvČesku.cz uvedl, proč s tímto plánem nesouhlasí a kdy by mělo správně dojít k tak zásadnímu uvolňování dosavadních vládních opatření.

V současnosti platí řada omezení. Zbrzďování epidemie v ČR je spíše pomalejší a potrvá nejméně ještě po zbytek listopadu, alespoň to předpovídají modely Ústavu zdravotnických informací (ÚZIS). Přesto už 18. listopadu se vrátí děti z prvních a druhých tříd do lavic. Jenže nastává otázka, zda právě to nemůže opět vyvolat, že se epidemie vrátí mimo koleje.

Ovšem s návratem dětí do škol nesouhlasí evoluční biolog Jaroslav Flegr, který je přesvědčen, že epidemie se znovu rozjede. "Jestli tím chtějí přiživit epidemii, tak je to samozřejmě ten nejlepší způsob. Pokud chtějí uvolnit kapacity v domovech seniorů, výhledově, snížit počty pacientů s chorobami srdce, nadváhou, cukrovkou a poruchami imunity, tak toho určitě tímhle způsobem dosáhnou v současné době nejlépe," řekl Flegr pro ŽivotvČesku.cz s tím, že souhlasí, aby se školáci vrátili do lavic, ale rozhodně ne už v nadcházejícím týdnu.

"Jsem pro to, aby se děti na prvních stupních poslaly do školy v první fázi uvolňování opatření. Jako první, co by se mělo udělat, jsou právě ty první stupně. Ale čas na to 18. listopadu ještě nebude. Podle kalendáře se nedá říct doba, kdy by to mělo být správné, ale v podstatě je to tehdy, až bude hygiena schopná trasovat lidi. Musí také říct, kolik je schopná trasovat lidí. Naposled jsem slyšel, že 800, což bylo ale samozřejmě v září a od té doby doufám, že to posílili. Očekával bych, že tak 2000 nakažených denně, ale to nevím, musí to říct především sama hygiena," upřesnil známý vědec a biolog.

"Nemůže se to uvolnit dřív, než hygiena prohlásí, že už ty lidi dokáže trasovat. Přičemž se to nesmí udělat, jak se to zřejmě udělalo, že se vůbec netrasují děti. Takže to vypadalo, že se děti ve školách nenakažují, ale bylo to tím, že doktoři prakticky nesměli děti posílat na testování. Nesmí se to udělat takovými technickými triky," dodal evoluční biolog a parazitolog pro ŽivotvČesku.cz.