Jindra z Princezny ze mlejna po 26 letech: Jak dnes žije kučeravý chasník, nastínil slavný režisér

Herec Radek Valenta se proslavil jako chrabrý Jindra
Herec Radek Valenta se proslavil jako chrabrý Jindra
Foto: nextfoto.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 29. 11. 2020

Princezna ze mlejna i její pokračování Princezna ze mlejna 2 režiséra Zdeňka Trošky (67) patří k těm nejoblíbenějším na českém trhu. Snad všichni si pamatují odvážného chasníka Jindru, kterého si zahrál Radek Valenta (44). Od doby, kdy pohádka spatřila světlo světa, se hlavní hrdina značně proměnil. "Byl poprvé před kamerou a ve druhém ročníku konzervatoře, když jsme natáčeli," zavzpomínal režisér na první velkou filmovou roli sympatického herce.

Hlavní představitelé Elišky a Jindřicha od dob natočení prvního dílu zestárli o 26 let. V roce 1994 byli oba náctiletí. Když Zdeněk Troška obsazoval role v pohádce, vybral si pro roli nevinné Elišky mladičkou Andreu Černou. Málokdo by asi tipoval, že jí v té době bylo teprve šestnáct let.

"Andrejka byla v prvním ročníku konzervatoře a stejně jako Radek rovněž poprvé byla před kamerou. Myslím si, že na svůj věk dělali maximum, ale musím říct, že Radek na sobě za ty roky velice zapracoval a dnes hraje úžasné role v divadle a je radost se na něj dívat, tedy pokud nejsou omezení," řekl pro ŽivotvČesku.cz Zdeněk Troška s tím, že v kontaktu na denní bázi nejsou, ale občas se potkávají a Radka divadlo hodně baví.

Radek Valenta alias Jindra tehdy nečekal, že se během jedné role významně proslaví. A po letech přiznal, že to s ním trošku zacloumalo.

Není se proto čemu divit, že tehdy sedmnáctiletý student s kudrnatými vlasy se s reakcemi okolí domníval, že před ním stojí filmový svět. Jenže na další velké role čekal marně.

Mezi prvním a druhým dílem odjel do Spojených států, ani tam však příliš nepochodil a živil se jako číšník nebo uklízeč. Po návratu do rodné země natočil pokračování pohádky a poté získal angažmá v Divadle pod Palmovkou. Dnes hraje v dalších pražských divadlech, například v Divadle v Řeznické, Ungeltu či v Divadle Minaret. Režisér Zdeněk Troška ho hodnotí jako talentovaného herce.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.