Jiný stát nás řídit nebude. Velení nad koronavirovou krizí sousední zemi předat nelze, říká Hamáček

Ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček
Ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček
Foto: showpix.cz
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 21. 1. 2021

Česká republika má obrovské problémy se zvládnutím koronavirové krize. V počtu nakažených osob na milion obyvatel okupujeme přední pozice, na začátku ledna jsme byli bohužel na prvním místě. Objevily se názory, že by bylo nejlepší, aby řízení celé krize převzali experti z německého Institutu Roberta Kocha. "Německo má svých problémů dost. Není možné, aby krizové řízení převzal jiný stát," jasně řekl pro ŽivotvČesku.cz Jan Hamáček (42). Datový inženýr Petr Ludwig ale tvrdí, že by takové řešení bylo výhodné pro oba státy.

Novým typem koronaviru, který způsobuje nemoc covid-19, se v České republice od začátku epidemie nakazilo přes 900.000 lidí. To je číslo, které uvádí ministerstvo zdravotnictví. V úterý přibylo do statistik 9558 nových případů. Počet hospitalizovaných s nemocí covid-19 v úterý klesl na 6608 případů z pondělních téměř 7000. V těžkém stavu je zhruba 1100 pacientů. To je statistika, která ukazuje, že Česká republika má s epidemií obrovský problém.

Navíc do Česka dorazila tzv. britská mutace viru, která se šíří až o 40 procent rychleji. Experti předpokládají, že na konci března by mohla v zemi zaujmout dominantní postavení. Objevují se názory, že česká vláda na řešení krize nestačí.

Datový inženýr Petr Ludwig, který v září na svém Facebooku trefil vývoj počtu hospitalizovaných v Česku, přišel s nápadem, že převzít řízení by měl německý Institut Roberta Kocha. Ústav se sídlem v Berlíně spadá přímo pod spolkové ministerstvo zdravotnictví.

"Zásadní věc je, že Německo má Robert Koch-Institut, což je jedno z předních světových pracovišť, které epidemii pomáhá řídit. A takové centrální vědecké pracoviště nám tady chybí. My bychom proto mohli, nebo spíše měli, najít trochu pokory a měli bychom je požádat o pomoc. Vidíme, že Německá strategie funguje a funguje násobně lépe. A je vidět z reálných dat, že jejich doporučení fungují – mají 2,5násobně méně mrtvých na milion obyvatel. A i pro ně by, hádám, mohla být pomoc zajímavá, protože je pro ně velké riziko mít za sousední stát ten, který je nejhorší v Evropě. Nám by zapojení Německa zase mohlo zvýšit důvěryhodnost nastaveným opatřením. Je rozdíl, když ta opatření dělá bez dlouhodobé strategie naše vláda, které už mnoho lidí nevěří, oproti tomu, kdy by doporučení pomohl vytvořit Robert Koch-Institut, kterému ta opatření fungují a má ohromný vědecký kredit," uvedl Petr Ludwig pro ŽivotvČesku.cz.

Jeho názor intenzivně rezonoval ve veřejném prostoru. Ačkoliv mnozí diskutující přiznali, že z hlediska medicínského by to dávalo smysl, okamžitě dodávali, že kvůli citlivé historii není vhodné se na německou stranu s tímto požadavkem obracet.

Šéf Ústředního krizového štábu a ministr vnitra Jan Hamáček považuje tuto vizi za zcela odtrženou od reality. Podle Jana Hamáčka není možné část odpovědnosti předat jinému státu.

"To je nápad, který není proveditelný. Tady platí český právní řád a není vůbec možné, aby systém krizového řízení převzal jiný stát. To by bylo proti všem zákonům České republiky," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Jan Hamáček s tím, že ani Němci nemají vyhráno.

"Myslím si, že Německo má svých problémů dost. Pokud se podíváme na rozběh očkovacího systému v Německu, tak i přes robustní přípravy a masivní kampaň mají velké problémy se zvládáním té situace. Představa, že předáme krizové řízení jinému státu, je protiústavní," vysvětil pro ŽivotvČesku.cz šéf Ústředního krizového štábu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.