Jiří Beran nastínil, kdy lze začít rozvolňovat. Senioři jsou základní ukazatel boje s epidemií, říká profesor

Mezinárodně uznávaný odborník Jiří Beran
Mezinárodně uznávaný odborník Jiří Beran
Foto: Archiv Jiřího Berana
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 16. 12. 2020

Vedoucí lékař Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové profesor Jiří Beran je názoru, že lze s koronavirovou epidemií v Česku efektivně bojovat. Primární je ochránit seniory, kteří patří do rizikové skupiny. "Především je nutné začít chránit ohroženou skupinu," řekl pro ŽivotvČesku.cz mezinárodně uznávaný vakcinolog s tím, že jde o zásadní faktor, který když se zavede, lze rozvolňovat.

V současnosti se ministerstvo zdravotnictví opírá zejména o vakcíny proti covidu-19. Podle vládní strategie by se v první řadě měl preparát dostat k seniorům nad 65 let a také k chronicky nemocným lidem. Poté by se očkování mělo stát postupně dostupné zdravotníkům, pracovníkům v sociálních službách, krizovým složkám státu, jako je armáda, vláda nebo učitelé a další.

Očkovat by se měli nechat i lidé, kteří už koronavirus prodělali. K získání kolektivní imunity musí být proočkovaných 65 až 70 procent populace.

"Především je nutné začít chránit ohroženou skupinu. V případě, že se provedou účinná opatření v domovech pro seniory, ale také u seniorů v populaci, musí logicky klesnout počet hospitalizací a úmrtí. To je základní ukazatel úspěšnosti boje s epidemií," řekl pro ŽivotvČesku.cz profesor Jiří Beran, jehož jméno vyzdvihují i odborníci v zahraničí.

"Celé to není o počtu testů ani počtu pozitivních osob. Pokud se bude intenzivně pracovat s oběma skupinami, je možné opatření rozvolnit. Senioři 65+ let v běžné populaci přispívají k celkovým úmrtím v souvislosti s covidem-19 přibližně 68 procenty a společně se seniory z domů pro seniory se podílejí na zhruba 92 procentech všech úmrtí," dodal pro ŽivotvČesku.cz přední český vakcinolog.

Česko zatím objednalo 12 milionů dávek pro 6,9 milionu lidí a to od společností Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Johnson&Johnson a CureVac. 

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (50) v úterních Televizních novinách uvedl, že v příštích měsících bude mít Česko k dispozici vakcíny na covid-19 asi pro milion lidí. Očkovacích center má být 40, každé má za den odbavit asi 200 až 300 pacientů.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.