Jiří Kajínek o žháři z Bohumína: Bude z něj »mončičák« a bachaři ho budou hlídat

Jiří Kajínek prožil ve vězení 23 let.
Jiří Kajínek prožil ve vězení 23 let.
Foto: nextfoto.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 14. 8. 2020

Jsou to více než tři roky, kdy byl nejznámější vězeň v Česku Jiří Kajínek (59) propuštěn na svobodu poté, co ho omilostnil prezident Miloš Zeman (75). Ve střeženém prostředí poznal mnohé. Teď se pro ŽivotvČesku.cz vyjádřil směrem k bohumínskému žháři, který byl umístěn za svůj čin, kdy zapálil byt svého syna, v němž zemřelo 11 lidí, do vazby a hrozí mu doživotí.

Jiří Kajínek se netají tím, že Zdeňka K. nečekají lehké časy. Ale je přesvědčen o tom, že za smrt jedácti lidí mu ve vězení žádné nebezpečí nehrozí.

"Zabil jedenáct lidí, dostane označení »mončičák« oficiálně MON, tedy možná oběť násilí, bachaři ho budou hlídat, aby ho nikdo nemlátil. Takhle to bude jednoduché," má jasno Kajínek.

"Otázkou je, jaký dostane trest," zamyslel se Kajínek s tím, že bohumínský žhář si projde určitými psychickými etapami. "Asi se ve vězení nezblázní. On se bude tvářit, že to udělat nechtěl, že je chtěl jenom postrašit. Vězení se přežít dá, jednoduché to ale není," míní Jiří Kajínek, který prožil ve vězení 23 let života.

Nejznámější omilostněný vězeň v Česku zároveň podotkl, že je možné, že si sáhne na život. "Nechci se do takových odhadů pouštět. Ve vězení jsem zažil hodně lidí, kteří to chtěli skončit dřív. Toho člověka neznám, ale možné je všechno," dodal Jiří Kajínek pro ŽivotvČesku.cz

Co znamená MON:

V interní vězeňské terminologii se zkratkou MON (možná oběť násilí) označují zejména odsouzení s výrazně nízkou tělesnou hmotností a zjevnou nízkou mentální úrovní, ale také pachatelé zvlášť zavrženíhodných útoků. Mezi vězni se používá také zjednodušená terminologie »mončičák«.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.