Jiří Kajínek oslavil šest let na svobodě a poprvé promluvil o prezidentu Petru Pavlovi

Jiří Kajínek
Jiří Kajínek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 5. 2023

Jiří Kajínek (62) v úterý oslavil šest let od propuštění na svobodu. "Užívám si každý den. Je to skvělé," řekl pro ŽivotvČesku.cz muž, který v roce 2017 opustil věznici v Rýnovicích. Tehdy mu exprezident Miloš Zeman udělil milost a stanovil podmínečnou zkušební dobu na sedm let. V ní se Kajínek nesmí dopustit žádného trestného činu, a to ani neúmyslného. Pokud by k přečinu došlo, o jeho dalším osudu by rozhodovala hlava státu - nyní tedy Petr Pavel. Na dotaz redakce o něm poprvé promluvil.

Přes 23 let si odseděl ve vězení. Šest let na svobodě si maximálně užívá. "Není den, který bych promrhal. Naději na propuštění jsem nikdy neztratil," řekl pro ŽivotvČesku.cz muž, který se podle verdiktu soudu do vězení dostal za vraždu dvou lidí, k níž došlo 30. května 1993 u plzeňské věznice Bory.

Podle pravomocného rozhodnutí z roku 1998 zastřelil podnikatele Štefana Jandu a jeho osobního strážce Juliana Pokoše. Druhý bodyguard Vojtěch Pokoš přežil a právě on označil za střelce Kajínka, který ale vinu odmítá a tvrdí, že vražd se nikdy nedopustil. Dodnes nevymizely spekulace o tom, že se Kajínek stal pouze nepohodlným a dlouhé roky byl pouze obětí někdejší justiční mafie.

V současnosti mu zbývá rok do konce zkušební lhůty. Plzeňský krajský soud dohlíží na to, zda v jeho případě nedošlo k naplnění trestného činu. Jednou za rok tak odesílá zprávu na ministerstvo spravedlnosti, kde sděluje informace o chování a pověsti, což dokládá městský úřad.

V případě, že by došlo k porušení podmínečného propuštění milosti, věc by se dostala na stůl prezidentu Petru Pavlovi. Jiří Kajínek se nikdy netajil právě za udělení milosti sympatiemi k bývalé hlavě státu. Redakce ŽivotvČesku.cz ho oslovila, jak vnímá stávajícího prezidenta.

"Vizuálně je to sympatický člověk. Působí na mě jako státník, což je pro ČR dobře. Ale víc bych k panu prezidentovi Pavlovi nic neříkal, je v úřadu krátce a já ze zkušenosti vím, že v takovém případě je na nějaké soudy brzy, protože takový soud může být chybný. A jak to pak dopadá, už známe," dodal »lišácky« s úsměvem na tváři Jiří Kajínek.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.