Jiří Kajínek popsal svůj nejhorší Štědrý den v životě
Jiří Kajínek, jeden z nejznámějších odsouzených v české historii, v nejnovější epizodě podcastu »Zločiny bez cenzury« popsal, jak vypadají Vánoce ve vězení. Jako muž odsouzený na doživotí za dvojnásobnou vraždu měl možnost prožít mnoho svátků za mřížemi. Jeho vzpomínky na nejhorší Vánoce v životě ale nahání hrůzu. "To si nikdo neumí představit, co jsem prožíval na Vánoce v roce 2002," řekl pro ŽivotvČesku.cz s tím, že obrovskou euforii tehdy vystřídalo hořké a hluboké zklamání. Za vše přitom mohl tehdejší prezident Václav Havel.
Vánoce za mřížemi měl možnost Jiří Kajínek prožít více jak dvacetkrát. "To si nikdo neumí představit. Vánoce ve vězení jsou o tom, že je to pro ty vězně šok, viděl jsem lidi brečet, hlavu měli pod dekou," popsal Jiří Kajínek. Dodal, že i pro něj byly první svátky za mřížemi velmi náročné. "Pro mě taky byly ty první Vánoce těžké," zavzpomínal.
Podle Kajínka mají běžní vězni alespoň nějakou možnost vytvořit si iluzi sváteční pohody. "Normální vězni jsou alespoň ve skupině, mohou si něco poslat balíkem, nakoupit v kantýně nějaké cukroví, dobré pití. Tráví ten den na společenské místnosti. Některé věznice dopřejí vězňům i rybu s bramborovým salátem, ale většinou jsou řízky se salátem. Je tam udělaný i stromeček, takže hra na Vánoce tam probíhá," popsal Jiří Kajínek v podcastu »Zločiny bez cenzury«.
Ne každá věznice však nabízí stejné podmínky. "Někteří vězni dostanou i balíček. V některých věznicích se mohou lidé dívat na pohádky, někde běží televize 24 hodin denně, v některých jsou nastavené na televizi jen čtyři programy a někde se třeba o půlnoci vypne proud a vězni mají smůlu, i když mají rozkoukaný film. Záleží na vedení té věznice a někteří ti vedoucí jsou doslova »vypatlaní«," uvedl bez servítek Kajínek.
Omilostněný vězeň, který je již sedmým rokem na svobodě, zavzpomínal na svůj nejhorší Štědrý večer za mřížemi, který se odehrál ve Valdicích.
"Bylo to v roce 2002, kdy v červnu téhož roku mi paní doktorka Chalupová, jež byla ředitelka odboru pro styk s veřejností kanceláře prezidenta, řekla, že mi Václav Havel udělí milost na Vánoce. Paní doktorka za mnou přijela s tím, že ji pan prezident poslal, aby přezkoumala můj případ, že mají dojem, že jsem nepravomocně odsouzený. Všechny milosti, které Havel udělil, šly přes doktorku Janu Chalupovou. Když po přezkoumání všech spisů se dostavila za nějakým vězněm a mluvila s ním, bylo téměř jisté, že se ten vězeň dostane domů. Když pak přijela za mnou, celá valdická věznice věděla, že to tak je a že půjdu na Vánoce domů. Měl jsem být prvním doživotně odsouzeným vězněm, který dostal od prezidenta milost, vše bylo připravené," popsal Kajínek s tím, že nerad čekal až do Vánoc, ale ze strategického hlediska se to prý zdálo jako příhodná doba.
"Havel po prozkoumání mého spisu prý řekl, že jsem nevinný člověk a že nemám ve vězení co dělat. Přišel Štědrý den, já jsem si měl sbalit věci s tím, že odcházím domů. Od rána se za mnou všichni chodili loučit. Já byl v euforii, že budu dnes na svobodě, to byl neskutečný pocit. Do půlnoci se ale nic nedělo a já byl druhý den ráno pořád ve vězení. Nikdo to nechápal. Pak přijela doktorka Chalupová, plakala a řekla mi, že ji to hrozně mrzí, že se s Václavem zná tolik let, ale že ji někdo obešel a prezidentovi podsunul milost pro nějakého doktora z Kladna, který jezdil opilý a zabil člověka. Bylo kolem toho pak veliké haló," řekl s tím, že veřejnost po této milosti odsuzovala jejich udělování prezidentem a Václav Havel se poté prý urazil a už žádné milosti udělovat nechtěl.
Václav Havel si prý byl jistý, že Kajínkovi udělí milost jeho následovník Jan Sokol, který byl jedním ze třech kandidátů na prezidenta. Okolnosti tomu ale chtěly jinak a k moci se rok poté dostal Václav Klaus, od kterého už milost pro Kajínka nikdo neočekával. Nejznámější český vězeň pak dostal milost až o patnáct let déle od prezidenta Miloše Zemana.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.