Jiří Kajínek promluvil o kauze Jurečka a vyhazov šéfa úřadu práce. Nahrávání lidí je ukázka stavu české společnosti

Jiří Kajínek
Jiří Kajínek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 3. 2023

Ministr práce Marian Jurečka (42) odmítl jako absurdní výzvy ke svému odchodu z funkce kvůli nahrávce, kterou ve čtvrtek zveřejnila Mladá fronta Dnes (MfD). Podle deníku Jurečka nabídl generálnímu řediteli úřadu práce Viktoru Najmonovi před jeho odvoláním mimořádnou odměnu, pokud sám rezignuje. Jurečka novinářům řekl, že postupoval podle služebního zákona. Své výhrady bývalému šéfovi sdělil opakovaně, zdůraznil. Pro ŽivotvČesku.cz věc okomentoval Jiří Kajínek (62), kterého děsí, že se lidé ve »slušné« společnosti nahrávají.

MfD spadající do svěřenských fondů předsedy opozičního ANO Andreje Babiše ve čtvrtek část nahrávky zveřejnila na webu. Záznam pořídil Najmon, podle deníku mu Jurečka řekl, že pokud sám nerezignuje, dá mu špatné služební hodnocení a ukončí spolupráci. Najmona Jurečka odvolal v polovině února. Novinářům ve čvrtek řekl, že o svých výhradách mluvil opakovaně na poradách vedení i s Najmonem. Úřad podle ministra vyřizoval dávky se zpožděním a neplnil zákonné lhůty. Najmon své odvolání považuje za nezákonné.

"Všichni útočí na Jurečku, že nabízel úplatek, když generální ředitel úřadu práce rezignuje. K tomu jde říct asi jen to, že jedním pohledem je normální, že se lidé snaží domluvit. Druhá věc, která mě na tom dost vyděsila, že dnes si každý někoho nahrává a každý využívá podobných možností. Už to samo o sobě vypovídá něco o současném stavu české společnosti," řekl pro ŽivotvČesku.cz svůj pohled na kauzu »Jurečka« Jiří Kajínek, kterého 23. května 2017 omilostnil bývalý prezident Miloš Zeman.

Jurečka také novinářům ukázal šanon se služebním hodnocením Najmona a s výhradami. Na tiskovou konferenci přinesl i druhou tlustou složku, která podle něj obsahovala dopisy s kritikou a výhradami k fungování úřadu, které psal v minulém volebním období Babiš jako premiér. Kvůli dlouhodobé kritice Najmonovy práce označil Jurečka nynější výzvy k odvolání či svému odstoupení za »poměrně absurdní«.

Úřady práce čelí od loňska náporu a sklízejí kritiku za zpožděné vyřizování a vyplácení dávek. Jurečka loni několikrát zmínil, že generální ředitel není při řešení potíží dostatečně aktivní a i přes navrhovaná opatření se situace nevyvíjela dobře. Dnes Jurečka řekl, že před 14 dny požádal Nejvyšší kontrolní úřad o »sérii kontrol« v úřadu práce. Zaměřit se má na čerpání evropských i domácích dotací, dodržování zákonných povinností či výplaty dávek.

Najmon už dříve sdělil, že své odvolání považuje za svévolné a nezákonné a proti rozhodnutí se koncem února odvolal. Mínil, že ministrovy výtky mohly být zástupné a účelové kvůli snaze změnit vedení úřadu. Kritice se bránil tím, že agendy výrazně přibylo, ale počet pracovníků se nezvedl a digitalizace je jen částečná a postupná.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.