Jiří Ovčáček po agresivním výpadu na záchranáře zpytuje svědomí. Promluvil psycholog Jeroným Klimeš a řekl zákulisní pravdu

Psycholog Jeroným Klimeš
Psycholog Jeroným Klimeš
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 18. 12. 2021

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček (42) poprvé promluvil o incidentu, který se odehrál v pátek v brzkých ranních. Opilému mu taxikář přivolal záchrannou službu poté, co nereagoval na výzvy k opuštění jeho vozu. Vzhledem k jeho agresivitě byla na místo přivolána policie, která asistovala s jeho převozem do nemocnice. Pravá ruka prezidenta potvrdila dosud zveřejněné informace. "Bylo to výjimečné selhání, kterého mi je nesmírně líto. Prosím o odpuštění," řekl.

Zhruba dvě promile alkoholu v sobě měl mít podle dostupných informací Jiří Ovčáček v pátek ve tři hodiny ráno, kdy pro něj do pražských Holešovic přijela záchranná služba. Na zdravotníky, kteří se mu snažili pomoct, byl ale agresivní a proto na místo byla přivolána i policie, která asistovala při jeho převozu do střešovické nemocnice, aby zajistila bezpečí jeho i přítomných záchranářů.

Incident se odehrál v pátečních brzkých ranních hodinách a krátce před páteční půlnocí o něm poprvé informoval portál Aktu.cz. Ani přes četné výzvy k vyjádření tyto informace Jiří Ovčáček několik hodin nekomentoval, nakonec ale prolomil hradbu mlčení a poslal vzkaz záchranářům, policistům i taxikáři, který mu zavolal pomoc a kterému za svezení zůstal dlužen 350 korun.

"Chci se všem omluvit, záchranářům, policistům i panu taxikáři, za to, co se stalo. Bylo to výjimečné selhání, kterého mi je nesmírně líto. Prosím o odpuštění. V uplynulých týdnech, měsících jsem zažíval období velkého tlaku. Pan prezident byl v nemocnici, byly zde různé dramatické okolnosti kolem sestavení vlády a bylo to hodně náročné období, které jsem v životě ještě asi nezažil," řekl Jiří Ovčáček webu CNN Prima News.

Mluvčí prezidenta Miloše Zemana (77) je velký milovník Boha. V posledních měsících o své víře dával velmi často vědět, když na sociálních sítích zveřejňoval různá kázání, jak by se měli lidé chovat. V pátek ale zřejmě zapomněl, že v Bibli je slovo opilství zmíněno čtyřicetkrát a křesťanské zásady, na které jinak tolik dá, pro něj v ten den neplatily. Nyní zpytuje svědomí.

"Došlo k tomuto výjimečnému selhání, kterého mi je nesmírně líto. Nesmírně mě mrzí, protože jsem určitě mnoho lidí zklamal, třeba i své blízké a spolupracovníky. Mohl jsem tím ublížit i panu prezidentovi. Nebudu se na nic vymlouvat, byla to výjimečná věc, která se nebude opakovat, a chtěl bych poprosit všechny o odpuštění. To je nesmírně důležité, je mi to líto," dodal kajícně Jiří Ovčáček, kterého se v pátek ráno zmocnili démoni.

Už před volbami dával Jiří Ovčáček jasně najevo, že případná výhra koalice SPOLU pro něj bude velmi nepříjemná. Otevřeně nabádal na sociálních sítích k jejímu nevolení a ve svém nynějším vzkazu přiznal, že jedním ze stresových faktorů, kvůli kterým se opil, bylo i sestavování nové vlády. Krátce před jeho vyjádřením tak psycholog Jeroným Klimeš správně odhadl, co se mu mohlo honit hlavou.

"Asi toho na něj bylo moc. Vypadá to, že jmenování nové vlády a tento incident spolu souvisí. Mohl mít třeba nervy, jak to bude probíhat. Byl to den jeho prohry, tak se ztřískal. Byl agresivní, tak bylo vidět, že byl nešťastný. Jestli jmenování nové vlády bere jako osobní bitvu, není se čemu divit, protože v takových případech lidé občas sahají po alkoholu," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Jeroným Klimeš.

Uznávaný psycholog také zdůraznil, že vzhledem ke skandálům způsobeným nynější či předchozí hlavou státu nejde o nic zas tak velkého. "Komu dělá mluvčího? Prezidentovi. Kdo nám zvrací na korunovační klenoty? Kdo krade pera v Peru? V Čechách Ovčáček jen jde v tradicích folklóru našeho prezidentského úřadu," dodal pro ŽivotvČesku.cz.

Ještě než se vyjádřil sám hradní mluvčí, informace o incidentu potvrdil policejní mluvčí Richard Hrdina. "Mohu potvrdit, že kolem 3 hodiny ráno jsme vyjížděli do Dělnické ulice v Praze, kde policisté přijali oznámení, že muž odmítá opustit vozidlo taxi služby. Po příjezdu policisté zjistili, že tento muž je silně pod vlivem alkoholu a tak rychlá záchranná služba tohoto muže převezla do nemocnice na ošetření," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Ještě než byl Jiří Ovčáček převezen do střešovické nemocnice, kterou měl podle informací Aktu.cz ještě téhož dne opustit, zranil se. Když pro něj přijela záchranná služba, kromě opilosti zjistila také zranění v oblasti hlavy. Podle taxikáře, který hovory na tísňové linky uskutečnil, se prezidentův blízký spolupracovník válel na chodníku, když ho našel a doufal, že svezením mu pomůže.

"Ano, mohu potvrdit, že muž, který byl převážen, měl drobný úraz hlavy," řekla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová s tím, že pokud je pacient agresivní, je přivolání policie a její následná asistence klasickým postupem.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.