Jiří Paroubek bez obalu řekl, jak vnímá vyhlášku o povinném očkování. Diskriminace to není, je přesvědčen
Upravená verze vyhlášky o povinném očkování proti nemoci covid-19 by měla být známa dřív než 15. února. K tomuto datu už by mělo být hotové její definitivní znění. V neděli to řekl ministr vnitra Vít Rakušan (43). Vyhlášku s účinností od začátku března schválila bývalá vláda Andreje Babiše (67). Skupina 14 senátorů podala k Ústavnímu soudu na vyhlášku stížnost. Mezi nimi je i několik senátorů z klubu STAN. Rakušan řekl, že jejich návrh nepodporuje. Redakce oslovila bývalého předsedu vlády Jiřího Paroubka (69), jak se osobně staví k vyhlášce, kterou někteří považují za diskriminační.
"Já si myslím, že to není diskriminace, že to je i pochopitelné. Jde o lidi, kteří přicházejí do styku s lidmi a měli by se tedy očkovat i z vlastního zájmu, aby snížili riziko infekce. Já jsem pro postupné očkování všech, kteří to ze zdravotních důvodů unesou," řekl pro ŽivotvČesku.cz svůj názor Jiří Paroubek, který vnímá očkování jako cestu z epidemie, a to i přes skutečnost, že současné vakcíny nedokáží plně vykrýt varianty delta, delta plus a omikron.
Současná koaliční vláda Petra Fialy (57) plánuje z předpisu přinejmenším vyřadit povinné očkování pro lidi starší 60 let. Novelu vyhlášky předloží ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (61) v závislosti na vývoji epidemie. Bývalá vláda rozhodla, že se budou muset očkovat například všichni pracovníci ve zdravotnictví včetně studentů, kteří budou chodit na odbornou praxi, policisté, hasiči nebo vojáci.
Rakušan uvedl, že k 15. únoru by měla být vyhláška připravená v definitivní verzi. "Ale ten její obsah určitě bude znám už o nějakou dobu dříve," uvedl. Podle současného znění schválené vyhlášky musí lidé mít dokončené očkování do 28. února. Pro ty, kteří se ještě očkovat nenechali, to znamená vakcinaci zahájit nejpozději 8. února, aby stihli dostat druhou dávku po 21 dnech. Lidé, kteří dosáhnou 60 let, se mají podle dosavadního znění vyhlášky nechat očkovat do čtyř měsíců. Dosud neočkovaných lidí v těchto skupinách je podle odhadů asi půl milionu. Od února navíc bude platit očkování dvěma dávkami jen devět měsíců, dál bude nutné přeočkování.
Skupina senátorů navrhla Ústavnímu soudu, aby část vyhlášky zrušil. Nařízené očkování seniorů a vybraných profesních skupin je podle nich v rozporu s Listinou základních práv a svobod, vedlo by k nucenému odchodu části lidí z jejich zaměstnání. "Tuhle stížnost nepodporuji a říkám to zcela narovinu," prohlásil Rakušan. "Za prvé si myslím, že jsme jasně řekli, že ta vyhláška jako taková probíhá nějakou revizí. Pan ministr (zdravotnictví Vlastimil) Válek řekl, že někdy okolo 15. února předloží definitivní verzi, kterou by si přál, aby platila," popsal.
Vláda podle něj čeká kvůli tomu, aby mohla reagovat na vývoj pandemie. "A chceme právě mít i dobře vyřešenou případnou otázku protilátek, o které pan ministr Válek hovořil, a chceme mít jistotu, že tam neděláme žádnou zásadní chybu," uvedl.
Ministr Válek již v prosinci sdělil, že vyhlášku je nutné novelizovat z důvodu mutace viru, protože znění musí reagovat na nová data o variantě omikron. Druhým důvodem je pak podle něj nutnost sladit postup při očkování členů vybraných profesních skupiny skupin s WHO, kdy by podle něj mohli být očkovaní na základě testu protilátek.
Rakušan dále pak řekl, že nikdo zatím na vládu nebo Ústřední krizový štáb nepřišel s podobným návrhem, který platí v Německu, a to, že by lidé směli jít do restaurace až po třetí dávce očkování.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.