Jiří Paroubek má jasno, kdo vyhraje letošní volby. Těžké bude ale sestavit vládu, míní

Profimedia
Bývalý politik Jiří Paroubek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
rudolf.sindelar@zivotvcesku.cz
Publikováno: 11. 7. 2021

Volby 2021 do Poslanecké sněmovny se uskuteční v pátek 8. a v sobotu 9. října letošního roku. Hnutí ANO bude obhajovat 78 mandátů, Občanská demokratická strana 25, Piráti 22, SPD Tomia Okamury 22, Komunistická strana Čech a Moravy 15, Česká sociální demokracie 15, KDU-ČSL 10, strana TOP 09 obhajuje 7 mandátů a Starostové a nezávislí 6. Bývalý předseda vlády Jiří Paroubek (68) je přesvědčen, že vítězem voleb se stane hnutí premiéra Andreje Babiše (66). "Vyhraje asi on, ale bude velmi těžké sestavit vládu," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

V posledních předvolebních průzkumech se podařilo koalici Pirátů a STAN několikrát předběhnout Babišovo hnutí ANO a dostat se do čela. V posledním průzkumu agentury STAN se ale oba politické subjekty na pozicích vystřídaly.

Podle bývalého premiéra Jiřího Paroubka začínají mít průzkumy možná konkrétnější obrysy. "Myslím, že průzkumy začínají být už realističtější a mám pocit, že obě pravicově laděné koalice začínají ztrácet. Domnívám se, že hnutí Andreje Babiše bude nejsilnější, ale otázka je, kdo sestaví vládu. Asi on, ale bude velmi těžké tu vládu sestavit. Myslím, že bude vládnout, že dojde k nějaké modifikaci současné vládní koalice," řekl pro ŽivotvČesku.cz Jiří Paroubek svůj pohled na říjnové volby.

Poslední průzkum agentury STEM ukázal, že ANO by dostalo 26,7 %. Koalice Pirátů a STAN by od voličů získala 24,1 % hlasů. Druhou nejúspěšnější koalicí by se stalo SPOLU – tedy trojice ODS, KDU-ČSL a TOP 09, ta by získala 17,4 %.

V plynových zásobnících je už veškerý plyn, který koupila Správa státních hmotných rezerv ...

Nad hranicí deseti, konkrétně s 10,9 % hlasů by uspělo SPD pod vedením Tomia Okamury (49). ČSSD naopak posílila a měla by na své straně 5,5 % voličů. Stejně by si vedlo KSČM a o 0,4 % méně hlasů by patřilo hnutí bývalého šéfa ÚOOZ Roberta Šlachty (50). Celkem 2,6 % by obdržela koalice Trikolóry, Svobodných a Soukromníků. O procento méně voličů by pak dalo hlas Zeleným.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu