Jiří Paroubek: Neočkovaní nemohou využívat služeb? Proč doplácet na to, že jsou nezodpovědní

Jiří Paroubek
Jiří Paroubek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 2. 12. 2021

Některé nemocnice už v minulých dnech ohlásily, že jsou na hraně své kapacity. Z několika zařízení se nakažení převáželi většinou do Prahy. Současný stav ohledně vývoje epidemie v České republice nenechává chladným ani Jiřího Paroubka (69), který pro ŽivotvČesku.cz poskytl rozhovor ohledně očkování. Zejména zavedení jeho povinnosti pro vybrané skupiny vnímá kladně, neočkované pak bývalý politik označil za nezodpovědné.

Odcházející koalice se s nastupující neshodne v otázce povinného očkování. Ministerstvo zdravotnictví připravuje vyhlášku, v níž od března povinnost nařídí lidem nad 60 let a vybraným profesím, třeba policistům, hasičům nebo zdravotníkům. Nový šéf rezortu ji bude moci snadno zrušit. Podle končící vlády je to ale správná cesta. 

Očkování je v současnosti asi nejdiskutovanějším tématem, které rezonuje společností. Jiří Paroubek se k němu staví jak?

Myslím si, že v některých profesích by mělo být povinné očkování, pokud třeba lidi nemají nějaký zdravotní problém, který to nedovoluje.

Chápu správně, že jste zastáncem povinného očkování?

V některých profesích ano. Mám na mysli povolání jako jsou lékaři, sestry, personál v domovech důchodců, ale třeba i policisté, u kterých vnímám, že když jsou v terénu, tak by to neměli roznášet. Tedy v některých profesích by to povinné mělo být, mělo by se to vyhodnotit. Také se v rámci toho je potřeba podívat k sousedům do Rakouska, kteří řekli, že bude povinné očkování všech. Podíval bych se pak na ty zkušenosti, až to bude a vyhodnotil to. Když to třeba pětina odmítne, tak je to špatně.

V současnosti se očkuje vakcínou, která nedokáže zcela vykrýt mutaci delta. Pravdou je, že střednímu a těžkému průběhu zabraňuje.

Ano, ale podle mě lepší než nic. O to více v době, kdy přichází nové varianty, tak je to řešení. Problém je ale celosvětový, nejde je problém jen v Evropě, to znamená, že problém se musí vyřešit celosvětově. To je zkrátka jako s tou paní, která přivezla novou variantu. Situace se pořád mění. Teď se třeba ukáže, že omikron je taková lehčí chřipečka, je otázkou, co to udělá ve vztahu ke starším lidem. Beru to tak, jak ty věci jdou a uvidíme.

Všichni by si přáli konec. Podle vás nastane brzy?

Ve středověku, pokud jsem se díval, tak pandemie moru, neštovic po letech rychle skončily. Ale nevím, netroufnu si odhadovat.

A poslední dotaz. Jako bývalý politik se stavíte jak k opatření, které dělí občany na dvě kategorie, kdy očkovaní mohou využívat služby, neočkovaní nikoliv?

Jak jinak to udělat. Proč se má doplácet na to, že je někdo nezodpovědný?

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.