Jiří Paroubek odhadl, jak skončí volby a kdo sestaví vládu. O postu premiéra mám jasno, říká

Bývalý politik Jiří Paroubek
Bývalý politik Jiří Paroubek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 10. 2021

Volby do Poslanecké Sněmovny by vyhrálo hnutí ANO, které by v posledním průzkumu společnosti STEM, získalo 27,3 procent hlasů. Na druhé pozici by se umístila koalice Spolu (21,4), které dýchá na záda koalice Pirátů a Starostů (17,4). Vládní ČSSD by se opět do dolní komory parlamentu nedostala. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila bývalého politika Jiřího Paroubka (69), který má celkem jasnou představu, kdo letos ovládne volby a stane se premiérem. "V současnosti má podle mě největší šance premiér Andrej Babiš," odhadl.

Předvolební průzkum dopadl fatálně pro ČSSD, sociální demokraté by se do Poslanecké sněmovny jako již v několika předchozích průzkumech nedostali. Poslední z konce září vytvořený pro CNN Prima News jim přisoudil 4,4 procenta hlasů.

Oproti tomu slavit by mohlo hnutí SPD, které by získalo 12,3 procenta hlasů. Dále pak komunisté s 6,5 procenty, a těsně nad hranicí pěti procent by skončila i Přísaha Roberta Šlachty, která by obdržela 5,7 procenta.

V případě přepočtení na mandáty by vítězné hnutí ANO získalo 64 křesel ve Sněmovně. Spolu by připadlo 48 křesel, koalici PirSTAN 39 mandátů, SPD by získala 26 mandátů, KSČM 13 a Přísaha 10. Koalice by tak ani po spojení nezískaly potřebnou většinu sněmovních hlasů, tedy 101.

Jiří Paroubek si ale nemyslí, že by se sociální demokraté nedostali do Sněmovny. Navíc je přesvědčen, že volby vyhraje hnutí premiéra Andreje Babiše (67), který se dle jeho názoru stane opět premiérem republiky. "O tom mám celkem jasno. V současnosti má podle mě největší šance premiér Andrej Babiš. Pravicová opozice podle mě není společně schopna překonat o moc hranici zhruba 40 procent, kterou vykazuje v průzkumech veřejného mínění. ČSSD se dle mého dostane do Sněmovny. A pokud by ANO vyhrálo volby, tak v případě, že se tam dostanou dvě z těch tří stran, tedy sociální demokraté, Přísaha či komunisté a s určitostí také SPD, tak bude mít Andrej Babiš z čeho vybírat a dohodnout se, a to buď na mimovládní podpoře či koaliční podpoře," řekl pro ŽivotvČesku.cz Jiří Paroubek svůj odhad s tím, že premiérem případně může být někdo z hnutí ANO.

Jak nakonec voliči rozhodnou, se ukáže už v dalším týdnu. Volby do Parlamentu ČR se budou konat 8. a 9. října. Politologové se shodují, že kdo nakonec uspěje, stále nelze přesně určit. Obecně se totiž voliči rozhodují pár dnů před samotnými volbami.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.